2010. február 25., csütörtök

Tejfölös lapított és édes lepények egyszerre készítve

Dédi isteni kelttésztájából


Hozzávalók:

Tészta:
1 kg liszt
2-3 dl langyos tej
1 tk cukor
3 dkg élesztő
1 tk só

Tetejére:
olaj
2 nagy pohár 20%-os tejföl
2 tojássárgája




Elkészítése:

A langyos, cukros tejben felfuttatjuk az élesztőt. Egy nagy tálban vagy a kenyérsütőgép dagasztóprogramján, bedagasztjuk a tészta hozzávalóit, se túl lágy, se túl kemény ne legyen, majd langyos helyen duplájára kelesztjük.

Ha megkelt, lisztezett deszkán jól átgyúrjuk, és négy egyforma részre vágjuk, majd egyenként kerek cipókat formázunk belőle és letakarva pihentetjük, míg elkészülnek a 
tepsik meg a töltelékek. A sütőt is begyújtjuk vagy bekapcsoljuk 180 fokra.
Volt, hogy mind a négy cipóból sós-tejfölös lapított készült, de volt, hogy csak kettőből, a másik kettőt meg édesen töltötték, ezt a végén mutatom.
Tehát a sós verziónál:
Két 20 x 40 cm-es tepsit jól beolajozunk, az oldalát is. Közben egy tálba a két nagy tejfölt kiborítjuk, beleütjük a két tojássárgáját, sózzuk és egyneművé keverjük.
Az első tésztacipót téglalapalakúra kinyújtjuk, amilyen vékonyra csak tudjuk, majd belehelyezzük a tepsi egyik felébe úgy, hogy 3 oldala legalább 5 cm szélesen túllógjon
a tepsi oldalán, belenyomkodjuk, és a kilógó részeket visszahajtjuk a tésztára, mint egy gallért. Természetesen a negyedik oldalt is, mivel a tepsi másik felére egy ugyanilyen tésztadarab fog kerülni, ugyanúgy visszahajtoghatva a széle. Úgy kell elrendezni a tésztákat, hogy mindegyik csak a fél tepsihelyet foglalja el visszahajtva is.
A másik tepsibe ugyanígy két tésztadarab kerül, a fent leírt módon, ha mind a négy cipó sósan, tejfölösen készül.
Ezután a tojásos tefölt nagyjából egyformán, képzeletben 4 részre osztva, a tészták
közepére kell locsolni, a visszahajtást kicsit megemeljük, hogy alá is jusson, kanállal betoljuk a hajtás alá, ha visszahajtottuk akkor a tetejére is kenjünk a kanál lapjával.
Mindegyik tésztanégyzet közepére a tejfölre egy loccsintásnyi olajat öntsünk, sózzuk meg, kicsit felvert tojásfehérjével kenjük meg a széleit is -a visszahajtásokat- és
hagyjuk pihenni kb. 30 percig, majd az idő leteltével tepsinként süssük meg.
Akkor jó, ha a "gallérok" aranybarnára pirultak.
Ez egy felvidéki recept, a férjem nagymamái rendszeresen sütötték, ezt a sós változatot, kenyér helyett ették, például bableveshez vagy gulyásleveshez.
Leírni bonyolultabb volt, mint megcsinálni.

Ezt a kelt tésztát csinálták édesen is: ilyenkor csak 2 cipó tésztából csináltak sósat-tejfölöset, a másik 2  gombócból pedig édes lepény készült, vékonyra nyújtották /tepsi méretűre/, az egyikre cukorral, citromhéjjal, 1 tojássárgájával kikevert fél kilónyi túrót kentek, jó vastagon, megszórták bőven fahéjjal, és így sütötték meg.
A másik kinyújtott tésztára szilvalekvárt kentek bőven, ha puha, kenhetős volt és a tetejét darált cukros mákkal hintették be, vagy ha kemény volt a szilvalekvár akkor kikeverték kevés meleg vízzel és amikor már kenhető állapotba került hozzákeverték a cukros mákot és úgy együtt kenték rá a tésztára, szintén vastagon. 
Egyszerűek ezek a lepények, de nagyon finomak.
Hajdanán nem voltak még torták a paraszti világban, ha édesre vágytak ilyeneket készítettek ünnepre, vagy vasárnap délutánra.
A család minden generációjának azóta is nagy kedvencei.





 

Sólet...



Ez az úgynevezett autentikus sólet nálam  /aztán persze mindenki úgy készíti ahogy csak akarja/, Édesanyámnak volt egy Izraelben élő barátnője, tőle kaptuk ezt a receptet, ő mondta, hogy így kell csinálni, és mi ehhez tartottuk és tartjuk is magunkat, imádja az egész család, a baráti kör, az ismeretségi kör... mindenki így készíti mifelénk.
Hozzávalók:
1/2 kg aprószemű fehérbab, azaz sóletbab
2 nagy fej vöröshagyma, kockára vágva
pár gerezd fokhagyma, maradhat egész gerezdben
1/2 merőkanálnyi libazsír
2-3 evőkanálnyi pirospaprika, esetleg őrölt bors
só nem kell ! mert a füstölt húsok sósak
3-4 db füstölt libacomb vagy/és egy jókora darab füstölt marhaszegy - nagy piacokon lehet kapni, pl. a Vásárcsarnokban, de csak libacombokkal is csúcsfinom lesz

/TIPP: szeretném hangsúlyozni, hogy mivel elég drága a füstölt liba és a marhaszegy is, tökéletesen finom lesz a jóval olcsóbb füstölt pulykacombbal is, tudom, mert kipróbáltam/
2-3 maréknyi árpagyöngy /gersli/ alaposan megmosva szűrőben, ez kb. 30 dkg
4-6 db héjas tojás, jól megmosva



A lényeg, hogy mindent nyersen kell összerakni, egy nagy lábasban, amiben aztán be tudjuk tenni a sütőbe: 

Először a libazsírt teszem az edénybe, majd erre a kockára vágott nyers hagymát és fokhagymát szórom, meghintem pirospaprikával és őrölt borssal, átkeverem, majd jön a jól megmosott bab /nem kell sem áztatni, sem előfőzni, sem kevergetni ezután már !!!!/ és a szintén megmosott gersli, majd óvatosan összerázom, rárakom a libacombokat, a marhaszegyet és annyi vizet öntök rá, hogy jó bőven ellepje.











A gáztűzhelyen lángján felforralom, közben a sütőt előmelegítem 170 fokra, alsó-felső állásra. 
Óvatosan egy kanál segítségével a jól megmosott tojásokat is behelyezem, és beteszem lefedve a lábast a sütőbe. 



Ennek a mennyiségnek kb. 2,5-3 óra kell, hogy kész legyen.
Ezalatt minden megpuhul, az eldagadó árpagyöngy éppen annyira szívja fel a folyadékot, hogy a végeredmény jó szaftos lesz.

FONTOS :
Közben azért nézegetem, mert, ha elfőtte a levét azt forró vízzel mindig pótolni kell, mindig csak egy keveset hozzá, és csak ha szükséges, mert akkor lesz a végére jó sűrűn szaftos, szottyos, krémes.
Nem szabad hagyni, hogy a végére száraz legyen, nem szabad, hogy minden folyadékot teljesen fölszívjon !

Ha kész, kanállal kiveszem a tojásokat, hideg vízzel lehűtöm, majd megpucolom, végül mindegyiket félbevágom, kiveszem a libacombokat is egy tálra, a bőrt eltávolítom mindről, bár megsült, de nem szoktuk megenni, és alaposan átkeverem a babot, majd visszahelyezem a tetejére a füstölt húsokat és köréjük a fél tojásokat, így tálalom.

Nagyon finom, laktató, nem könnyű étel, pont ezért leginkább télen készítem, általában évente egyszer-kétszer. Szeretjük, nálunk ez a legautentikusabb, legegyszerűbb, leggyorsabb készítési módja a sóletnek, a család szája íze szerinti jól bevált recept.
Kezdő háziasszonyoknak is tuti siker!




2010. február 24., szerda

Kenyérsütés! Első kenyerem...




Bloggerkedésemet kenyérsütéssel kezdem.
Nagyon izgatott vagyok, ez életem első bejegyzése és ez életem első kenyérsütése.
Még nagyon sok segítségre szorulok a számítógép használatban, a fényképezésben, amit a gyerekeimtől és a férjemtől meg is kapom, de nagyon sok a tanulnivalóm.
A sütésben-főzésben nem, abban már viszonylag rutinosnak számítok ugyan, legalább is az alapvetőeket illetően, de most kinyílik számomra a világ, egész biztosan sok új dologgal, étellel, sütikkel, készítési móddal fogok megismerkedni.
Alig várom.

Köszönet "Max konyhájának", ahol a dagasztás nélküli parasztkenyér receptjét találtam.
Nagyon jól sikerült.
Valami isteni!