Napok óta van a hűtőmben egy szép füstölt csülök, nem tudtam dűlőre jutni, mit is kezdjek vele, mit kéne készíteni.
Ezzel a recepttel viszont már évek óta szemezgetek, Fűszeres Eszter blogján láttam, azóta milliószor jutott az eszembe, hogy meg kéne csinálni, mert ez is hideg, zord időkre való, jó kis testet lelket melengető leves.
Az árpagyöngy viszont méltatlanul háttérbe van szorítva nálunk, én legalábbis csak töltött káposztába használom, pedig azonkívül, hogy finom, egészséges is.
Ez a leves nagyon finom, egészen biztos, hogy rendszeresen főzni fogom.
Hozzávalók:
1 db füstölt csülök, de pl. jó húsvéti maradék sonkából és a levével is, füstölt pulyka, liba, sőt sertésoldalas vagy füstölt oldalas csont is szóba jöhet, sőt maradék angol, vagy húsos szalonnadarab megfőzve, szóval bármi ami hagyományosan van füstölve !!!! Sokszor főzök ilyesmit ehhez-ahhoz, mindig marad füstölt levem, amit nagy tejfölös vödrökben lefagyasztok és amikor szükséges, pl. egy ilyen leves főzésénél, akkor csak előveszem.
A gyorspácolt, beinjekciózott, gyorsan füstölt daraboktól óvakodjunk, NE vegyük meg !!!!!!
1 db vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
2 db sárgarépa
2 db fehérrépa
1 kis zellergumó
1 db karalábé
1 db hegyes erős paprika
zeller és petrezselyemzöldje
2-3 maréknyi árpagyöngy
kevés pirospaprika, bors,
sóval vigyázni, mert a füstölt hús és lé, sós !!!
1-2 ek. ecetes torma is keverhető hozzá a tálaláskor, aki szereti, mert finom pikánssá teszi
A csülköt kuktában 1,5 óra alatt puhára főztem, majd leszűrtem,kicsontoztam.
Levét félretettem a leveshez.
Bőrét, zsírosát leválasztottam - ez kidobásra kerül - a sovány részekről, és a sovány húst felkockáztam.
A zöldségeket tisztítás után felkarikáztam illetve kis kockákra daraboltam.
A hagymát apróra vágtam és nagyon kevés olajon dinszteltem, hozzáadtam a répákat is, együtt pirítottam, majd egy kevés pirospaprikával meghintettem és felengedtem a füstölt lével - az összessel - beletettem a többi zöldséget, erős paprikát és a gerslit is.
Puhára főztem, bár én szeretem ha a gersli egy kicsit roppanósabb, azaz "fogkemény" marad, a gyerekeim viszont nem.
A legvégén beletettem a főtt füstölt húst is és összeforraltam.
Friss puha kenyérrel ettük, ki tejfölözve, én ecetes tormát belekeverve, frenetikusan finom.
Legközelebb egy jó maréknyi savanyúkáposztát is teszek hozzá, nem sokat csak épp hogy, szerintem azzal is klassz lesz. Vagy egy maréknyi főtt babot, azt sem sokat.
Kedvencem lett ez a leves.
/Húsvét után maradék sonkával és a főzőlevével is elkészíthető/
Én gyakran hsználom levesbetétként a gerslit, nagyon szeretem. Jobban, minta rizst... :))
VálaszTörlésJól hangzik! :)
VálaszTörlésDuende, most én annyira rákattantam a gerslire, nagyon ízlik, szegény Anyukám nem szerette, mindig azt ettek a háború alatt, így otthon nálunk sosem volt.
VálaszTörlésEddig a töltött káposzta levének sűrítésére használtam, ezentúl több mindenbe fogom, igen pl. rizs helyett.A töltött káposzta gombócaiba is mostanában rizs helyett kukoricadarát teszek, vagy vegyesen a rizzsel, ezt a felvidéki rokonoknál láttam.
Kipróbáltam a hajdinát és a kölest is, de azok valahogy nem ízlenek, olyan kamillás, gyógynövényes illatuk, ízük van, különösen a kölesnek.
Ez a leves frenetikusan jó lett így:-)))
Egycsipet, próbáld ki nem fogod megbánni:-)))
A gersli (árpagyöngy) egy teljes generáción keresztül szinte száműzve volt a magyar konyhából. A fő ok az volt, hogy sokan azért ették, mert olcsó volt és tudat alatt a gersli összekapcsolódott a csóróság fogalmával. Pláne, hogy a menzákon is sokat adták és ugye a menzai kaját csak lecsepülni illik. A másik ok meg az, hogy a sóleten keresztül a gersli sokak agyában azonos lett a "zsidó étellel". Holott csóró árpagyöngynek aztán igazán mindegy, ki eszi és miért.:)
VálaszTörlésTrendo, teljesen igazad van és egyetértek minden szavaddal.Ez így volt!!!
VálaszTörlésViszont az én konyhámban ezentúl másképp lesz, és remélem a családomban is változik ezáltal a szemlélet. Itt az idej:-)