2016. május 29., vasárnap

Kifejezetten meleg napokra való ez a menü is...

Nálunk az egész család kedvence.


Kapros tejfölös fokhagymás krumplileves - nagyon kapros, nagyon tejfölös, nagyon fokhagymás, hidegen, melegen, öreg krumpliból is és újkrumpliból is egyaránt fölséges.


recept mindkettőre   itt


Tejfölös lapított - sós tejfölös kelt tészta - Dédi féle recept, a leves mellé kenyérként harapva.



2016. május 27., péntek

2016. május 23., hétfő

Kedvenc étkem ilyenkor nyáridőben...



Jó kis sülthúsos zsíroskenyér, de jó a sima, természetesen jó helyről vett házizsír /vagy saját kisütésű/, esetleg egy kis darabolt tepertővel meghintve, pirospaprikázva, sózva, újhagymával, új fokhagymával, paprikával, paradicsommal, de legfőképpen sok kovászos uborkával enni.
Nekem mennyei eledel reggel-délben-este, bármikor jöhet.






2016. május 19., csütörtök

Zöldborsós csirkemelltokány...



Valami könnyedre vágytam, miután pünkösdkor többek között isteni töltött káposzta is készült - tekintettel a hűvös időre - abból ugye nem lehet keveset készíteni, így az elmúlt napokban többször is bekáposztáztam, mert megunhatatlan, de most már kellett egy könnyű kis ebéd.


Zöldborsós, tejszínes, borsos csirkemellcsíkok rizzsel... olyan tokányszerűen

Hozzávalók:
1 db csirkemellfilé, vékony csíkokra vágva
1 db vöröshagyma apró kockára darabolva
1 ek. olaj és 5 dkg vajkocka
só, bors,
2 maréknyi zöldborsó, fagyasztott
1 cs. petrezselyemzöld apróra vágva
2 dl tejszín
2 tk. liszt

A megforrósított zsiradékon fehéredésig pirítottam a csirkemellcsíkokat, ment hozzá a hagyma, összedinszteltem, sóztam, borsoztam jó alaposan, felöntöttem kevés vízzel és félpuhára pároltam, ekkor tettem hozzá a zöldborsót amivel még öt percig pároltam, meghintettem 2 teáskanálnyi liszttel és felöntöttem a tejszínnel, amikor már kissé besűrűsödött akkor szórtam hozzá a petrezselymet.
Zöldborsó helyett készíthető gombával is, vagy mindkettővel egyszerre, mindenesetre a gombaszeleteket a hússal együtt pirítsuk meg, rögtön az elején.

Rizsköret
1 ek. olaj
1 bögre rizs
só, őrölt bors
3 bögre víz

Összepirítottam egy kislábasban olajon a rizst, sóztam és felöntöttem háromszoros mennyiségű vízzel, majd félpuhára pároltam, elzártam és a fedőt egy tiszta konyharuhával letakarva szívta magába az összes folyadékot, tálalás előtt egy villával fellazítottam  pergőssé.
Szoktam petrezselyemmel is meghinteni, jó sokkal, főleg, ha van itthon.

2016. május 13., péntek

Spárgarizottó pirított töpörtyűvel...



Saját kreálmány a mai ebéd, a hozzávalók alapján ötleteltem és valósítottam meg, gondolván, nem lehet majd rossz így sem a végeredmény. Hát nem is volt az.
Most hús nélkül készítettem, de fázisaiban pont úgy, mint tavaly a kacsamelles variációnál.

Hozzávalók:
1 cs. zöldspárga /hámozni nem kell csak alaposan mosni/
1 ek. sertészsír
egy marék sertéstepertő apróra darabolva
1 főzőhagyma a zöldjével együtt
1 cs. friss petrezselyem
só, bors,
1 tk. vegeta,
2 db zöldségleveskocka
kb. 20-25 dkg már kész maradék zöldséges rizs /tegnapról maradt, répás-zöldborsós variáció, unalmas lett volna újra, ezért felhasználtam így a spárgarizottóhoz/

A zöldspárgát alapos mosás után eltördeltem, először a fejecskéket, a maradék szár két végét meghajlítva pont ott roppan el ameddig még ehető, a fölső része  /a talprésze pedig megy a zöldségalaplébe belefőzve majd kidobva, mert az ehetetlenül fás/.
Serpenyőben zsírt forrósítottam, rádobtam a tepertődarabokat és mellé a spárgafejecskéket, összesütöttem pár perc alatt és szűrőkanállal tányérra kiszedtem.
A visszamaradt zsírban megdinszteltem a hagymát zöld szárának karikáival együtt, mellédobtam az ehető spárgaszárakat is, felöntöttem nagyon kevés vízzel amibe beleszórtam a vegetát és a leveskockákat is és összefőztem, amikor elkészült belekevertem a zöldséges rizst is, összekeverve hagytam egy kicsit sülni, majd tetejére szórtam a tepertőt, a spárgafejeket és rengeteg apróra vágott zöldpetrezselymet.
reszelt sajttal bőven meghintve tálaltam.

Tanulság: nemcsak arborio rizzsel jó a rizottó, hanem a sima kerekszeművel is, hús nélkül is nagyon finom lett, "csak" a ropogósra sütött töpörtyűvel is :-)



Azért megadom az eredeti sült kacsamelles  változatot is : receptleírás itt elkészítve


2016. május 12., csütörtök

Télire...gyógyszer



... nálam már készül a fenyőrügy-szirup, mert most van itt az ideje az eltevésének, most vannak a fenyőfákon a finom, puha, selymes, kissé ragacsos új hajtások, azokat kell lecsípni, szűrőbe téve leöblíteni és tisztára mosott dunsztosüvegekbe cukorral rétegezve lerakni, jól lenyomkodni, a tetejére mindig cukorréteg kerüljön, majd csavaros tetővel lezárva a kamra egy sötét zugába eltéve őszig rá sem kell nézni. Ha mégis arra járnánk a nyár folyamán, időnként jól rázogassuk meg, forgassuk meg és tegyük vissza.
Majd ősszel aztán le lehet szűrni egy másik jól zárható üvegbe, addigra gyönyörű szép, méz állagú, fenyőízű, áttetsző szirup lesz belőle,  ami majd a náthás időszakban mennyei gyógyszer lesz, csillapítja a köhögést, kipucolja a tüdőt, a hörgőket a sok felgyülemlett váladéktól.
A kinyomkodott tűlevelekből teát lehet főzni, lassan elkortyolgatva ugyanazt a hatást fejti ki, mint a szirup.
Ja, és korlátlan ideig eláll a sötét spájzban - nálam nem, mert mindet elkanalazgattuk az influs időszakban :-)
Itt is olvashattok erről.

Hasznos tanács: Igyekezzünk olyan helyről beszerezni a friss hajtásokat ahol autó-buszforgalom nem szennyezi a fákat !!!


2016. május 11., szerda

Májgombóc...borjúmájasból házilag levesbetétnek



Májgombócokat rendszeresen készítek itthon, elsősorban csirkemájból, de maradék borjúmájasból is és dobozos májkrémből is készítettem már.
Nagyon finom levesbetét: húslevesbe, zöldséglevesekbe...
/Sokszor veszünk kenyérre kencének általában borjúmájast, de mindig marad felesleg, na ilyenkor készül a májgombóc belőle. De ugyanilyen alkalmas rá a dobozos májkrém is/

20-30 dkg borjúmájas, sima vagy majorannás
1 tojás
majoranna
só, bors, zsemlemorzsa

Nem írok mennyiségeket, mert állagra figyelem és közben kóstolgatom miből mennyit még hozzá, mert a májas eleve sós, erre is figyelni kell.
Jól összedolgozom, kis golyócskákat görgetek, tálcára sorakoztatom, megy a fagyasztóba pár órára, majd bezacskózom és ha olyan levest főzök amibe illik, akkor tökéletes levesbetét.



... itt lent már fagyasztva, majd bezacskózva várja sorát... levesbefőzését



2016. május 9., hétfő

Paradicsomos krumplifőzelék



Már majdnem elfeledkeztem erről az ételről, pedig gyermekkoromban de sokszor volt hétköznap esténként vacsorára vagy szombatonként ebédre, Anyám egyszerűen, de nagyon finom édesre főzte, a krumplit kötelezően mindig kerekre darabolta, nem kockákra, nem hasábokra, hanem egyforma vastag karikákra, feltét nem volt hozzá hétköznap, esetleg szombatonként, ha akkor ettük, de nem is nagyon emlékszem, hogy bármit ettünk volna hozzá, mindig szerettem.
Aki eszembe juttatta ezt az ételt nem más, mint Gizi, hálás vagyok neki ezért, mert ma amikor kész lett, rögtön két tányérral is bedobtam, csak úgy magában, feltét nélkül, tökéletes volt, olyan jó volt újra enni, jó volt újra főzni.

Hozzávalók:
2 db közepes krumpli, szigorúan karikákra vágva
0,5 l paradicsomlé vagy ennek megfelelő mennyiségű sűrített paradicsom vízzel elkeverve
kevés zellerzöld vagy 2-3 darabka zeller
pici zsír/olaj, liszt a rántáshoz
só, cukor az édesítéshez

A kevés vízzel elkevert paradicsomléhez tettem a krumplikarikákat és a zellerzöldet, sóztam és felforraltam, 5-8 perc alatt puha is lett a krumpli, elkészítettem a rántást és besűrítettem olyan krémesen szósz állagúra a főzeléket, összeforraltam és édesítettem.
Mennyei finom volt, Anyám végig velem volt míg főztem és míg ettem.


2016. május 7., szombat

A hétvége.... ebédeihez...

Imádom a májust, mert olyan sok a friss, finom zöldség és gyümölcs...











2016. május 6., péntek

Tésztagyúrós napom volt tegnap...



Tegnap arra ébredtem, hogy tésztát kéne enni, de saját kezűleg gyúrtat, mert annak egyszerűen nincs párja, keményebb, ruganyosabb, rágni kell, nem csak nyelni, hiába vannak egyre jobb, házias tésztakészítmények - mellesleg szeretem is, használom is ezeket, nagyon sokszor, mert praktikus és gyors - de amit saját kezűleg gyúrunk, darabolunk, nekem az a legjobb.
Nem is értem miért nem készítek többször, egyáltalán nem akkora fáradtság, az íze, állaga miatt pedig mindenképp megéri. 
... hogy arról már említést se tegyek, hogy 2 darab tésztagépem is van mindenféle tartozékokkal, mindkettőt örököltem, az egyik Édesanyámé volt, a másik egy nagynénié, aki nekem adta, és még soha nem használtam egyiket sem, ne kérdezzétek, hogy miért, mert nem tudok rá értelmes magyarázatot adni, fogalmam sincs, mindig csak készülök elővenni, aztán elmarad. 
Ezügyben valami baj van velem :-)

Mikor most begyúrtam a tésztámat még nem tudtam milyen ízesítésű lesz, menet közben találtam ki.
Mindenesetre főztem elé egy zöldséglevest, sok petrezselyemmel, paprikakrémmel, és naná a tésztafőzőlével, levesbetétnek pedig a tésztából tettem hozzá egy-két maréknyit, fincsi lett.



A tésztához: ez az adag 2 főnek elegendő nálunk
30 dkg liszt
3 egész tojás
pici só
pici víz

Egy tálba szitálom a lisztet, közepébe mélyedést kavarok, oda ütöm a tojásokat, sózom, és három ujjammal kevergetem, mindig egyre több lisztet felvéve, pici vízzel a végén még rásegítek és innentől jól és sokáig gyúrom, amíg szép sima lesz. A tálba visszatéve és konyharuhával letakarva pihentetem.
Majd kb. félóra múlva lisztezett deszkán kettőbe veszem, egyenként átgyúrom, és jön a nyújtás.
Könnyebb kisebb darabbal dolgozni, pláne, ha nem vagyunk rutinosak.
Igyekszem minél vékonyabbra nyújtani, de nem átlátszóan hajszálvékonyra. Amikor úgy gondolom, hogy elég, akkor kettőbe hajtom és vissza, majd a vonal mentén kettévágom, ugyanígy teszek az összes lapocskával, egészen addig míg kb.2-3 centi széles csíkokat nem kapok, ezeket jól meglisztezve egymásra helyezem és éles késsel darabolom. Ha kész, az ujjbegyeimmel szétrázogatom és hagyom szikkadni, amíg a sós víz felforr a kifőzéséhez.
Kifőzöm, ha újra felforrt a víz és az összes tészta fent van a tetején, akkor szűrővel kiemelve már megy is az adott ízesítéshez ami bármi lehet amit szeretünk.
Soha nem szabad leöblíteni a házilag gyúrt és kifőzött tésztát, a főzőlevet is vétek kiönteni, mert csodás leveseket főzhetünk belőle: Pl. fokhagymalevest, krumplilevest, zöldséglevest, ki mit szeret.
Én ezeket mind.



 ... a házilag gyúrt kifőtt tésztát én mindig és kötelezően forró zsírra szedem ki - Dédi mamának igaza volt, sokkal jobb ízű zsírral elkeverve a tészta - ha például túrósnak, mákosnak, diósnak készítem.
Természetesen, ha valami mártásos, vagy krumplis, káposztás, grízes formában fogjuk enni, akkor egyből az előre elkészített ízesítéshez keverem, kevés főzővízzel együtt.


Fokhagymás-tejszínes-sajtos mártás
1 ek. zsír
2-3 gerezd fokhagyma lapkákra vágva
1 tömlő natúr tejszínkrémsajt
1-2 dl habtejszín, zsíros
1 csapott ek. szárított kakukkfű
1 tk. paprikakrém
1 ek. szárított petrezselyem vagy, ha van 1 csokor friss, apróra vágva
reszelt trappistasajt, a tetejére, sok

természetesen ezt még lehet fokozni gombával, hegyes erős zöldpaprika karikákkal, minddel finom.
Ezek a legnagyobb kedvenceim.