2019. szeptember 24., kedd

Bögrés cseresznyelekváros mákos kevert...


Már rég sütöttem, meg még a nyáron a gyerekeim nyaraltak Noszvajon és beszereztek nekem a híres szomolyai fekete cseresznye lekvárból 1 üveggel. Muszáj volt már felbontani, annyira szerettem volna megkóstolni, hát mennyei finom.
Reggelire és vacsorára is kenegetem majd vajaskenyérre. Csodás.
És akkor a sütemény, ami egy egyszerű kevert: a sütőt 180 fokra bekapcsoltam, majd kimértem a hozzávalókat:
1 ü. lekvár /persze nem kell mind/ jó pikáns a legjobb hozzá
I./ tál: 
1 bögre darált mák
1 bögre kristálycukor
1 bögre liszt
1 cs. sütőpor
őrölt fahéj ízlés szerint
reszelt citromhéj
csipet só
Egyneművé kevertem.
II./ tál - ami igazából csak a mérő bögre volt
1 bögre tej
2 tojás
10 dkg langyos olvasztott vaj egy kislábasban
A bögrébe, amibe a tejet töltöttem beleütöttem a tojásokat és elkevertem egy villával, majd a száraz anyagokhoz öntöttem, szépen elkevertem egy fakanállal, majd az olvasztott vajat is belecsorgattam, amikor már abszolút egynemű, mehet a vajazott, lisztezett tepsibe. Figyelem híg a végeredmény, de nem kell megijedni, csodás laza szerkezetű finom süti lesz belőle.
A tepsit  /22 x 31 cm/  még a legelején vajaztam-liszteztem és beletöltöttem a masszát.
Ment a sütőbe, nekem kellett háromnegyed óra sülés, de akkor már a villa hegye szárazon jött ki belőle, tehát megsült.
Hagytam kihűlni, csak azután borítottam ki deszkára és vágtam félbe, majd vastagon megkentem a cseresznyelekvárral, visszahelyeztem a tetejét, kicsit finoman lenyomkodtam, majd felkockáztam, tálakra tettem és alaposan porcukroztam.





2019. szeptember 18., szerda

Délutáni csemegém... + egy kis eltevés télire




Imádom a keszeget.
Ezt a halat nem lehet befalni, ezt aprólékosan szöszögve lehet csak enni, szinte csak apró falatokként, de pont ezt szeretem benne, pont így meg az isteni, utánozhatatlan ízét.
Balatonon sem nagyon lehet már kapni, meg egyáltalán sehol, pedig biztos lenne rá kereslet.
Emlékszem, amikor a 80-as évek elején a III. kerületbe költöztünk, a csillaghegyi HÉV megállóban még pár évig üzemelt egy halsütöde, majd minden nap vettük a frissen sült keszeget, megunhatatlan volt. Aztán bezáratták, tönkre tették, elfogytak a halak, nem tudom mi történt... megszűnt. Sajnos.
Na ezért örültem annyira, hogy felfedeztem az "Óceán" nevű hipermarketben lehet keszeget kapni kilós kiszerelésben /3 darab van a zacsiban/kg/, fagyasztottan, konyhakészen, csak beirdalni és sózni kell, majd paprikás lisztben alaposan megforgatni és forró olajban ropogósra sütni.
Szeretem annyira ropogósan, hogy a kisebb szálkákat meg is lehet enni belőle, simán.
Ez volt a ma délutáni csemegém.
Mennyeien éreztem magam, míg ettem.




Közben tettem el kápia paprikát télire, darálva, sóban... levesek, pörköltek, paprikások kiváló ízesítője. De még egy rántottára kenve, vagy egy szelet vajaskenyérre vékonyan kenve is mennyei.

Jól megmosom, a szárát a tövével levágom, a csumáját nem szedem ki, ha túl kövér egy paprika akkor hosszában felezem vagy negyedelem és megy a darálóba /elektromos húsdarálót használok/.
A tálba, ahová ledaráltam ehhez a mennyiséghez - 1,5-2 kg-hoz - kb 20 dkg sót szórok és jól elkeverem, picit hagyom állni, közben tisztára mosom a kisebb alakú üvegeket, végül színültig töltöm, mindegyik tetejére fektetek egy lapka celofánt és úgy csavarom rá a tetejét. Mehet a spájzba. A só tartósítja, semmi baja nem lesz.
A petrezselyemzöldet és külön a zellerzöldet ugyanígy teszem el, 2-3 nagy csokornyihoz /szárral együtt persze/ ugyanígy 20 dkg só megy.
Egész télen megvan a finom ízesítőm.
/Édes, drága Nagyikámtól láttam ezt anno./

A 1,5 kg paprikából lett 6 üveg édes, és hegyes erősökből, chiliből és "macskapöcse"-ből pedig lett 1 üveg jó csípős.
Jöhet a tél.



2019. szeptember 11., szerda

Császármorzsa klasszikusan


 Császármorzsa, a klasszikus változat
Hozzávalók 2 főre
10 dkg búzadara
10 dkg liszt
csipet só
2-2,5 dl min.2,8%-os tej
2 ek cukor
vaníliás cukor
citromhéj
mazsola
3 egész tojás
5 dkg vaj
A tojások kivételével mindent összekevertem egy tálban, letakartam és ment a hűtőbe, minimum 1 órára, de jó, ha többre, akár 1 éjszakára is, mert a grízszemeknek duzzadni kell.
Én reggel kevertem be és délután fél háromkor kevertem hozzá egyenként a tojásokat, jól eldolgoztam a masszában, majd egy nagy serpenyőben felforrósítottam a vajat, hagytam picit barnulni, attól csak még finomabb aromája lesz.
Végül belezúdítottam a sűrűn folyós masszát és hagytam sülni, pirulni, amikor a peremén látszott, hogy összeáll, akkor kezdtem két evőkanállal darabolgatni, morzsásítani, átforgatni, hogy mindenhol megpiruljon. Amikor az egész már jó sült és morzsás akkor készen van.
Lehet porcukrozni és bőven lekvározni.
Imádom benne a mazsolát.
Nem is értem miért nincs gyakrabban, mert nagyon finom.
Ez az adag 2 főre szól, még szerencse, hogy Karina a kisebbik lányom átszaladt kicsit dumcsizni és bevágott egy adagot, mert nekem egyedül sok lett volna, egy személynek bőven elég ennek az adagnak a fele.




2019. szeptember 3., kedd

Mára nagyon fincsi ebédet találtam ki...


 Tejfölös karajszeletek spagettivel...
Nekem a legfinomabb szószos húsétel, gyerekkoromban a menza sztárja volt ez az étel, alig vártam mindig, hogy legyen. Felnőttkoromban is rendszeresen készítem. Jó hozzá karaj helyett a sovány sertéscombszelet, a csirke vagy pulykamell szeletelve, spagetti helyett a makaróni vagy a nokedli.
Ezekkel mind jó.

Hozzávalók:
karajszeletek
6-8 gerezd fokhagyma
1 ek. mustár, só, bors
kb 3 dl tejföl
spagetti
A spagettinek odatettem bő sós vizet forrni, majd 8 perc alatt roppanósra főztem, leszűrtem, pici zsiradékkal összekevertem és melegen tartottam a tésztát.
A hússzeleteket kicsit klopfoltam, sóztam, borsoztam, addig állt, amíg megpucoltam a meglehetősen sok fokhagymagerezdet és apróra vágtam, egy lábasban 1-2 kanálnyi olajat forrósítottam, majd a húsokat mindkét oldalukon lisztbe forgatva, a forró olajban piros kérgesre sütöttem, majd megszórtam a fokhagymával, rányomtam a mustárt, és annyi vizet öntöttem alá, hogy épp ellepje, jól elkevertem és összepároltam, ez körülbelül 5-8 perc, majd rákanalaztam a tejfölt is és azzal is összeforraltam. Kellemes sűrű szaft képződik, mint a képeken is látszik. Ha szükséges még lehet sózni és borsozni, majd forrón tálalni.
Nagy kedvencem.

Nudli prézlisen, cukrosan, szilvamártással...
Napok óta kívántam a nudlit, csak éppen nem akaródzott nekiállni, különben is 1 főnek nagyon nehéz olyan keveset készíteni, hogy 2 evésnél ne legyen több.
Így készen vettem egy csomaggal, tartottam tőle, de nem bántam meg, mert finom, így csak kifőzni kellett, 2-3 perc kell a forrástól számítva, közben megpirítottam kevés zsiradékon a zsemlemorzsát, és amikor leszűrtem a nudlit alaposan összeforgattam a prézlivel.
Tálaláskor meghintettem cukorral és kanalaztam mellé szilvaszószt, amivel idén egyszerűen nem tudok betelni. 
Mióta nincs szilvafám esküszöm több szilvát ettem, míg ott volt a besztercei szilvafa. Pedig az is elfogyott, de abból fagyasztottam télire is gombócnak, pitének, akkor is készítettem mártást is.
Most meg veszem kilószámra. Nagyon finom gyümölcs, bár én az összes őszi gyümölcsöt szeretem, ezért is jó évszak az ősz, mert rengeteg és sokféle gyümölcs kapható.