2018. április 26., csütörtök

Kenyeret sütöttem...

Sok kenyeret megsütöttem már, voltak finomak, voltak kevésbé azok, voltak abszolút felejthetőek.
De amit ma hoztam össze, az eddig a legfinomabb úgy állagra, ízre mint kinézetre is.
Nagyon elégedett vagyok és ennél a receptnél fogok maradni.
Nincs több variálás, most már van legfinomabb kiflim, van legjobb zsömlém, és most itt a legjobb kenyér, amit valaha is megsütöttem.
Mondanom sem kell azonnal készítettem 3 szendvicset is magamnak, mert muszáj volt meózni sósan is édesen is. Ime:
A legfinomabb, legjobb állagú kenyerem
Hozzávalók:
1,5 dl langyos tej vagy író
1,5 dl langyos víz
0,5 dl olaj
1 ek. só
1 tk. cukor
10 dkg rétesliszt
10 dkg búzakorpa
10 dkg finomliszt
20 dkg kenyérliszt
1 ek. búzasikér  /nekem most nem volt/
1 tasak porélesztő
/a lisztekkel lehet variálni, ha nincs kenyérlisztünk mehet a sima finomliszt is, az arányokon is változtathatunk, valamelyikből elveszünk és pl. a búzakorpa mennyiségét megemeljük, stb. a lényeg, hogy a végeredmény mindig fél kiló legyen./
Ebben a fenti sorrendben bepakoltam a kenyérsütőbe és bedagasztattam, kelesztettem.
Természetesen mindezt gép nélkül is meg lehet csinálni, akkor alulról felfelé haladva dolgozzuk össze, először a lisztkeverékek mennek egy nagy tálba, majd sorban a többi, végül a folyadékokkal bedagasztjuk, utoljára az olajat csorgatva hozzá. Amikor szép egynemű és sima a tészta, letakarva a duplájára kelesztjük meleg helyen.
Innentől ugyanaz a két módszer, kivettem a gép kelesztőtáljából lisztezett deszkára majd szépen, finoman átgyúrtam és megformáztam - kihúzogattam, majd feltekertem, mint egy bejglit jó szorosan végül az olajozott, helyes kis piros kenyérsütőformámba beletettem, letakarva hagytam megint a duplájára kelni.
Közben bedurrantottam a sütőt 230 fokra.
Amikor megkelt a tészta bevizeztem a tetejét és éles késsel bevágtam - bár ez nem nagyon látszik a végeredményen és betettem a sütőbe.
FONTOS ! a sütő aljába tettem kis lábasban vizet a gőzölődés miatt !!!
230 fokon sült 15 percig, majd visszavettem a hőfokot 200 fokra és azon sült még 40 percig.
Rácsra borítva megkopogtattam az alját, ha kongó hangja van akkor jó, a rácson hagytam kihűlni és csak ezután szeleteltem belőle, hogy lássam a belsejét is és megkóstolhassam.
Eszméletlenül finom lett, a bélzete finom selymesen puha, likacsos, a héja ropogós és jó sült, pont ahogy egy kenyeret szeretek.
Ezentúl csak ezt a receptet fogom sütni, legfeljebb a lisztekkel variálok, de lehet, hogy még azt sem, mert így tökéletes nekem.
Arról már nem is beszélve micsoda illat van az egész házban, a sült kenyér illata maga az élet illata, szerintem.







... és itt vannak a szendvicseim, amiket hirtelen hamarjában összedobtam a friss kenyeremhez,
vajas, paradicsomos, paprikás, újhagymás és vajas, málnalekváros... mennyei volt mind.




2018. április 24., kedd

Pitesütés II.... folytatódik

 Irta PZs,  blogja: https://ecet-es-olaj.blogspot.hu/

Pitesütés II.


A pitesütéshez szükséges eszközök

Alapesetben kell hozzá egy nagyobb tál, és egy piteforma vagy csak egy tepsi, nyújtódeszka és nyújtófa.
A munkát megkönnyíthetik a következők: nagylyukú reszelő, késes betétű robotgép, pastry blender.
Ez utóbbiról beteszek ide egy képet:

Magyar konyhában az enyémen kívül nem láttam még használatban, a magyar nevét sem tudom. Én az enyémet az amazonról rendeltem.
A sütés történhet akár a lapos gáztepsin is, de igazán piteformában lesz szép a sütemény A forma lehet kerámia, vagy bevonatos fém. A fémformák legtöbbször kivehető aljúak, ami nagyon praktikus tálalásnál.
Csak érdekességképpen felsorolom, nekem milyen formáim vannak, néhányat meg is mutatok:
  • fehér kerámia forma, 23 cm átmérőjű (Tesc@)
  • kívül piros, belül vajszínű kerámia forma, 26 cm-es, LÉGLI-gyártmány (sajnos, a webáruház éppen most szünt meg)
  • két különböző méretű (20 cm, 15 cm) összetartozó fehér kerámiaforma kék mintával, hozzájuk illő kis fonott kosárban, a forró edény könnyebb kezelése érdekében (bolhapiaci beszerzés Franciaországban, darabja 1 euró)
  • kivehető aljú fémforma, 26 cm-es (Tesc@)
  • kivehető aljú fémforma, hosszúkás, 35 cm hosszú, 12 cm széles (amazonról)
  • kivehető aljú fémforma, szív alakú, a legszélesebb részén 26 cm-es (Finnországból)
  • 6 darabos, 10 cm átmérőjű fémforma készlet, kivehető aljjal, rozsdamentes felülettel (Dille & Kamille márkájú, Hollandiából)
  • 4 darabos, színes bevonatos fémforma készlet, kb. 12 cm átmérővel, kivehető aljjal (Tchibo)








  
Képen az én túróspitém látható.

Folytatása következik....

A pitesütés rejtelmei... I. rész

... és akinek az összefoglalását ezentúl itt rendszeresen olvashatjátok  Pzs nevű bloggertársunk, akinek a blogja: https://ecet-es-olaj.blogspot.hu/

Ajánlom figyelmetekbe a receptjeit, lehet böngészni.

Pitesütés I.

Bevezetés és alapanyagok


Mindig is tetszettek azok a piték, amelyek kerek, bordás szélű formában készülnek. Több előnyük is van: kevés a tészta, sok a töltelék, ami lehet édes, és sós is. A kerek forma szépen mutat egészben, és nem túl nehéz szeletelni, de összességében elkészíteni sem. Négy-öt éve kezdtem belemélyedni a témába, és ma már szinte csak ilyen süteményeket sütök. Ezért elhatároztam, hogy összegyűjtöm az általános tapasztalataimat, utána pedig leírom az elkészített recepteket.

Alapanyagok:
Itt elsősorban a tészta alapanyagairól lesz szó, hiszen a töltelékek száma végtelen, és az adott süteménynél majd előkerülnek. Amerikában a pitetészta zsiradékból és lisztből készül. Európában, különösen Franciaországban többféle tésztatípust különböztetnek meg a liszt, a vaj és a többi hozzávaló aránya alapján, de nekem legjobban a klasszikus 3:2:1 tészta vált be, ahol a 3 a liszt, a 2 a vaj, és az 1 lehet bármi, a sütemény jellegétől függően.

Liszt
Használhatunk BL55-ös sima lisztet önmagában. Én hamar áttértem a kenyérliszt (BL80) és teljes kiőrlésű búzaliszt keverésékére (GL200), egy ideje pedig fehér tönkölylisztet vagy a fehér tönkölyliszt és teljes kiőrlésű tönkölyliszt keverékét használom. Olvastam már, hogy a rétesliszt (BF55 vagy BFF55) használata omlósabbá teszi a tésztát, de ezt nem próbáltam ki. Ha kétféle lisztet használok, akkor a teljes kiőrlésű a teljes mennyiségnek 20-25 százaléka legfeljebb.

Zsiradék
A válasz rövid és egyszerű, vajat használok és pont. Az amerikai pitékbe szívesen tesznek egy Crisco nevű növényi zsiradékot, amely szójaolajból és hidrogénezett pálmaolajból áll. Ez omlósabbá teszi a tésztát, ezért a vaj/Crisco keveréket előszeretettel alkalmazzák, hogy a vaj íze is érvényesüljön.* Azt is tudnunk kell, hogy (állítólag) a legomlósabb tészta zsírral készül.

Cukor
A legjobb karácsonyi linzerbe (kerek, lapos, lekvárral összeragasztva) 10 dkg porcukrot tegyünk, és a tészta remekül össze fog állni egy tojássárgával.  Az én pitéimbe nem kerül cukor, mert az édes töltelékek mellől nem hiányzik, a sósakhoz meg nem is kell.

Minden tésztába kell egy jókora csipet. Így nem lesz jellegtelen a tészta íze, és az édes töltelék esetében ízfokozóként működik. Sós töltelékbe szükség szerint teszünk.

Tojás
1 tojássárgát teszek a tésztába, az „1” arány részeként. A fehérje alkalmanként felhasználható kenésre.

Víz
Amerikában csak vizet tesznek zsír és liszt keverékéhez, én úgy gondolom a tojássárga és a víz együtt nagyon jól működik

A képen az én almáspitém látható

Folytatása következik....

2018. április 14., szombat

Mai ebédem...



Kockaleves csigatésztával... 2 l vizet felforraltam, beledobtam 3 db tyúkhúsleves kockát, 1 ek. ízvarázs zöldséges fűszerkeveréket, fél db vöröshagymát, 4-6 gerezd fokhagymát, pár karika csípős hegyes erős paprikát és összefőztem, majd 2 maroknyi csigatésztát is félpuhára főztem benne. Tovább nem érdemes, mert állásában is tovább puhul a tészta. Jó csípős és nagyon finom lett.
Olyankor készítem ezt a levest amikor semmi nincs itthon, sem húsos csont, sem baromfi aprólék, de még leveszöldség sem, egyszerű ugyan de ízes leves, kényszerből.

Sertéstarja hagymásan pirospaprikásan krumplipürével... 3 szelet szép sertéstarját kicsit klopfoltam és jól befűszereztem sóval és borssal. 2 fej hagymát félkarikára aprítottam. Serpenyőbe 2 ek. mangalicazsírt olvasztottam, amikor már forró volt egy tálba lisztet szórtam, amiben megforgattam a hús szeleteket és mindkét oldalukon elősütöttem pirosra, majd kivettem és félretettem egy tálra. A visszamaradt zsíron megdinszteltem a hagymakarikákat, majd visszatettem rá a hússzeleteket, meghintettem pici pirospaprikával és kevés vizet öntöttem rá, majd fedő alatt puhára pároltam. Finom omlós lett a hús, a szaft kellően sűrű és ízes a fűszerektől és jó hagymás lett.
Sok vajjal kikevert krumplipürével tálaltam magamnak, terveztem ugyan, hogy eszem mellé céklasalátát, de végül elfelejtkeztem róla.
Finom volt minden.


2018. április 7., szombat

Cindykém elment...



Cindy a család gyönyörűséges idős kutyahölgye... elment, itt hagyott minket, igazi családtag volt, egy szelíd, félénk, végtelenül jó lélek... mindannyian szerettük, nagyon.
A vőm kutyája volt, ő fogadta örökbe 2 éves korában ezt a sokat szenvedett gyönyörűszép kutyust, akit bántalmaztak, meg is lőttek fiatal korában. testében hordozta a golyót amit belelőttek, az szerencsére nem okozott semmi problémát az élete során fizikailag, csak a lelki sokk, ami a meglövékor érte.
Majd amikor a vejemnek külföldön kellett dolgoznia hozzánk került pár évre Tatára, abba a hatalmas kertbe, ami tiszta kutyaparadicsom volt nem csak Falatkának, hanem Cindynek is. A férjem is imádta, rengeteget játszott velük kint a kertben, mindent elkövettünk, hogy békés, boldog, nyugalmas, kiegyensúlyozott élete legyen.
Mindent elkövettünk, hogy érezze a szeretetet, a bizalmat, a biztonságot, remélem érezte is. ❤️
Természetesen később vissza kellett adni a gazdijának, amikor visszatért külföldről, hiszen mégiscsak az ő kutyuskája volt eredetileg, már akkor egyszer megsirattam emiatt, mert már én is a magaménak éreztem, de tudtam, hogy ott jobb lesz neki, mert én már nem tudtam annyit mozogni vele, mint a férjem egykor, tudtam, hogy az aranyélete ott folytatódik a továbbiakban már a gyerekeimnél, meg a kényeztetése.
A kislányom kutyamasszázsra is hordta hetente a csípőízülete miatt - tudvalevő, hogy a németjuhászoknál ez tipikus fajtabetegség sajnos. Jót is tett neki, sokkal fiatalosabban, fürgébben, könnyebben mozgott szépséges Cindykénk... mostanában az emésztésével betegeskedett, de nem tűnt se súlyosnak, pláne nem végzetesnek, a röntgenek sem mutattak ki semmit... de valami csak nem volt rendben mégsem.
Nem akarom elhinni, hogy nincs többé, nagyon-nagyon sajnálom... 😥😪😥😪😥
❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️❤️
 




Mai ebédem... kétféle mártással is



Húsleves... húsgombócos zöldséges, eperleveles, de főtt benne 2 darab csirke alsócomb is.

Jó sok húsgombóccal készítettem a levest, így a húsgombócok egy részéhez készítettem egresmártást, édesen, tejszínesen, krémesen, pikánsan... készítésének leírása  itt

A 2 darab főtt csirkecombhoz pedig egy nagyon finom medvehagymaszószt, szintén tejszínesen, fokhagymásan...  készítésének leírása  itt  ... annyi különbséggel, hogy egy csokor medvehagymát apróra metéltem és a fokhagymás rántáshoz kevertem, kicsit átforgattam együtt, majd tejszínnel krémesítettem, ment bele só és őrölt bors. Eszméletlenül finom.

2018. április 5., csütörtök

Kelt kakaó-krémes kalács



... nem is értem, hogy miért nem sütök minden héten egy ilyet, hol kakaóskrémmel töltve, hol rumos-dióssal, hol almás-mákossal, hol meggyessel, hol fahéjas-almással... ja és gesztenyekrémmel töltve is.
Ugyanis semmi perc alatt elkészül, még a gépet sem kapcsoltam be, csak úgy puszta kézzel dagasztottam be, irtó jó a tésztája, szinte kéz alá idomul... szóval, ha valaki fincsit akar eszegetni csak úgy, ugorjon neki, esküszöm nem bánja meg. Már két szeletet betoltam és nem voltak vékonyak, isteni finom.
Húsvétkor soha nem sütök kalácsot, mert úgyis annyiféle ennivaló van, minek legyen mégeggyel több, de ahogy elmúlik az ünnep és elfogynak az akkori finomságok, az embernek hiányérzete támad és ilyenkor valami mennyei egy ilyen könnyű kelt kalács... különösen langyosan, de teljesen kihűlve sem fogom sokáig nézegetni....
 
Hozzávalók: a tészta
35 dkg liszt
1 tasak élesztőpor
1 citrom héja reszelve
1-2-3 ek. cukor /ízlés szerint/
1 dl langyos tej
0,5 dl tejföl - nemes egyszerűséggel 1-2 ek.-nyi adag
csipet só
5 dkg puha vaj - de jó 2-3 ek. olaj is
Lehet a kenyérgépbe is betenni, de szinte nem érdemes, most egy nagy tálba kimértem mindent, a tejet, tejfölt, vajat vagy olajat egy kis lábasban összelangyítottam, majd a szárazakhoz öntöttem és pár perc alatt sima, hólyagos, ruganyos, nagyon jó állagú tésztát kaptam, addig dagasztgattam, míg elvált a táltól és a kezemtől, pici lisztet hintettem alá és rá, majd hagytam a duplájára kelni a meleg tűzhely mellett.
Amikor a tészta megkelt, kinyújtottam, de csak akkorára a felém eső alsó szélét amekkora a sütőtál hossza, amiben szándékoztam sütni. Fölfelé lehet nyújtogatni bőven.
Rákentem egyenletesen a tölteléket, majd megszórtam a mazsolával meg az aszalt meggyel és alulról felfelé föltekertem, mint ahogy a bejglit szokás.
Vajazott sütőtálba tettem és hagytam még 30 percig kelni.
Sütőt bekapcsoltam 180 fokra alsó-felsőre és amikor letelt a kelés ideje lekentem tejjel a tetejét és  betettem a sütőbe kereken 50 percre. Gyönyörű szépre megsült.
A formában hagytam hűlni, majd egy idő után rácsra borítottam, de nem bírtam ki a teljes kihűlést, már langyosan szeltem kettőt és befaltam. Mennyei.
Ilyenkor persze elhatározom, hogy minden héten sütök egyet, aztán elfelejtkezem róla, pedig havonta egyszer is jó lenne. Na megyek is a következő szeletért.

Töltelék:
3-4 ek. kakaópor
1 ek.- fahéj
10 dkg cukor
1-2 vaníliás cukor
5 dkg olvasztott vaj vagy 3-4 ek. olaj
most mazsola és aszalt meggy ment bele
A vajat olvasztottam, majd belekevertem a porokat, cukrokat, de még kellett hozzá egy jó loccsintásnyi olaj, hogy kényelmesen kenhető krém legyen, de ne folyjon !!! erre vigyázni kell !!!