2018. augusztus 28., kedd

Kakasok... harangok...



... mondtam már, hogy hiányzik a reggeli - meg a napközbeni - kakaskukorékolás ??????

 ... imádtam hallgatni, mint ahogy a közelben lévő templom déli harangzúgását is, erről a templomról még annyit, hogy reggel 6-kor is harangozott, meg este 7-kor is, délután 3-kor csak akkor, ha a temetőben temetés volt, így azt mindenki tudta, hogy valakit épp temetnek.

 ... azonkívül ami a legjobb volt, illetve amit én nagyon szerettem, hogy minden órában negyedkor egyet, félkor kettőt, háromnegyedkor hármat, és minden egész óraban négyet kongatott halkan, diszkréten a harang, amikor egyébként nem volt harangozás 
... romantikus és praktikus volt, mindig tudta mindenki kb. mennyi az idő 
❤️❤️❤️



Itt Budapesten, illetve az agglomerációban se kakasok, sem pedig közelben lévő templomok a harangjaikkal sajnos nincsenek 


2018. augusztus 19., vasárnap

A hosszú hétvége ételei... csak semmi faxni !

Gyorsan elment ez a nyár, pedig azt hittem amikor hazaszabadultam a műtét után, hogy végre jön egy hosszú, nyugodt nyár. Ez így is lett, nyugodt volt, csak nem hosszú. Valahogy iszonyú gyorsan vágtat az idő... nem tudom hová, és nem lehet lassítani.
És akkor már megint itt vagyunk a nyár végén, nekem az augusztus 20-i hosszú hétvége mindig a nyár végét jelentette és nagy családi ünneplést is egyben.
Valamikor ilyenkor ünnepeltük a férjem szülinapját nagy kerti partival, grillezéssel, még csak 65 éves lenne...
Ma már csak szolidan töltöm ezt az időszakot, emlékezéssel, szép csöndesen, semmi vendégeskedés, ma már csak egy átlagos hosszú hétvége, és a nyár vége.
Olyanokat sütök főzök ilyenkor, amiket szeretek, amiket a gyerekeim is szeretnek.
Marhahúsleves... lábszárból, velőcsonttal, sok-sok zöldséggel, eperlevél tésztával
Húsos makaróni... jó tejfölösen, sok reszelt sajttal
 
Lecsó... idén már sokadszorra, mert imádom
 
Szilvásgombóc... hatalmas kedvenc
 
... és végül, de nem utolsósorban...
 Pogácsa... gyorsan, dagasztás és kelesztés nélkül... receptet innen vettem...
Az én receptem egy picit eltért, de nem nagyon, az eredetitől.
Hozzávalók:
50 dkg liszt
1 tasak élesztőpor
1 ek. só
1 tk.cukor
25 dkg vaj
25 dkg reszelt sajt
2 dl tejföl /20%-os/


1 tojás felverve a kenéshez
kömény a tetejére
Elkészítés:
A fenti sorrendben összeraktam mindent, összemorzsoltam és összegyúrtam, könnyű, lágy, de nem ragacsos tésztát kaptam. Lisztezett deszkán azonnal kinyújtottam kb. ujjnyi vastagra, kés fokával berácsoztam, lekentem, meghintettem köménnyel és kiszaggattam, mindegyiket a két tenyerem élével kicsit sodortam, formáztam. Vékonyan olajozott tepsire sorakoztattam viszonylag közel egymáshoz.
200 fokos sütőben alsó felsőn 30 perc alatt sült meg.
/Egy tepsit 180 fokon légkeverésen sütöttem és az is 30 perc alatt sült meg az én villanysütőmben/.
Cakli-pakli 1 óra alatt készen voltam, hihetetlen gyorsan megvolt a friss, forró pogácsa ezzel a módszerrel. Köszi Gabriella a receptet. Megtartom.




2018. augusztus 16., csütörtök

Nem tudtam, hogy ez ennyire finom !!!



 Életem első kalácsfelfújtja, eddig még nálam nem került rá sor, csak hallottam róla, mert bár sok kalácsot eszem, de nem szokott maradni, pláne nem szikkadt kalács, általában megeszem tejhez, kakaóhoz vagy tejeskávéba aprítom.
Most véletlenül megmaradt, mert elfelejtkeztem róla és mire megtaláltam szinte kőkeményre szikkadt. Na, irány a net, mit lehet kihozni belőle.

 Kalácsfelfújt
Hozzávalók: nagy adag...    /értelemszerűen a kis adag ennek a fele/
1 kalács
0,5 l habtejszín  /ennek a fele lehet tej, de nem 1,5%-os !/
4 egész tojás
10-15 dkg cukor vagy édesítőszer bármilyen
vaníliás cukor vagy vanília mag vagy esszencia
5 dkg vaj
lekvár, legjobb a barack vagy esetleg narancs, vagy fügelekvár
mazsola
-friss vagy aszalt gyümölcsdarabok, ki mit szeret vagy mi van épp otthon
-de mehet hozzá dió, mogyoró, mandula, esetleg kicsit megpirítva
-csokicseppek, nutella

Elkészítés:
A kalácsot felkockáztam, Egy tepsit - amit szemmérték szerint választottam, hogy szépen elférjen benne a sok kalácskocka - alaposan kivajaztam és beleszórtam az összes kalácskockát.
A tejszínt felmelegítettem, ha a fele tej, akkor összeöntve együtt kell felmelegíteni, de nem forralni !
A tojásokat az ízlés szerinti mennyiségű cukorral fehéredésig felvertem, majd állandó keverés mellett hozzáöntöttem a meleg tejszínt és egyneművé kavartam. Ezt a folyadék mennyiséget öntöttem rá a kalácsra, ügyelve, hogy mindenhová jusson és 10 percig állni hagytam, hogy jól megszívja magát.
Én most tavalyról maradt aszalt gyümölcsökkel szórtam meg, szilvával és sárgabarackkal, no meg mazsolával is, mert szeretem.
Az egész tetejére baracklekvárt kanalaztam szép egyenletesen és még kis vajdarabokat is dobáltam rá.
170 fokra előmelegített légkeveréses sütőben pontosan 35 percig sütöttem, addigra felszívja az összes tojásos/tejszínes lét, belül finom vaníliásan puha, itt ott a mazsola meg az aszalványok és a teteje pedig isteni ropogóssá válik.
Mondhatom nagyon finom, akár desszertként is megállja a helyét.
Friss gyümölcsökkel is jó lehet, ki is fogom majd próbálni.










2018. augusztus 14., kedd

Már megint lecsó...

... most minden nélkül, csak magában, jó csípősen és levesesen, hogy a friss kovászos kenyeret legyen miben tunkolni. Így a legjobb !!!
Hogy én mennyire szeretem ! Mennyei.
Egy pesti háromemeletes, gangos bérházban nőttem fel, ahol nyáron a lecsó illata lengte be az egész házat, bárhonnan érkeztem haza, ahogy beléptem a kapun a lépcsőházba, becsuktam a szemem, nekidőltem a falnak és nagyot szippantottam ebből a jó lecsóillatból, elöntött a jóleső érzés, hogy hazaértem, hogy itthon vagyok. Nyaranta nekem a lecsó illata egyenlő volt az otthon illatával, egyébként ezzel a mai napig így vagyok.




2018. augusztus 7., kedd

Mikor, ha nem a legnagyobb hőségben

A sok könnyűség után már alig vártam ennek a kicsit komolyabb menünek a megfőzését, hiába vártam a lehűlést, még egy darabig nem jön, így nekiugrottam, mert ezt az ételt mindennél jobban szeretem.
 Húsleves... kacsaszárnytőből, kacsazúzával és sok zöldséggel...
4 db elég nagy szárnytövet, ami jó húsos volt, a kellő tisztítás után, nagy adag leveszöldséggel bő 2 óra alatt puhára főztem. leszűrtem. Egy kevés leveslében kifőztem a töltelékgombócokat, öntöttem hozzá még a levesből, így még 2 napra lesz levesem, a többi leveslével megfőztem a rizottót a ludasoshoz jó szottyosra, mert az úgy finom, ebből is van kb. 2 napra való.
Kicsontoztam a húst, a bőrökből egy keveset kapott Falatka, meg cicuk is, mert szeretik, a többit kidobtam, mert a kásába csak a sovány hús megy, meg a zúza, és persze az összes zöldség.
Csodálatos egy étel.
Levesbetét... most először, töltelék gombócok, gombásan, petrezselymesen.
Vidéki blogokon láttam ezt az ötletet, hogy az amúgy töltött húsokhoz, csirkéhez, tyúkhoz készített sima tölteléket, gombócként húslevesbetétként is használják. Persze, hogy muszáj volt kipróbálnom.
Hozzávalók:
2 zsemle áztatva
2 egész tojás
1 vöröshagyma apróra kockázva
1 gerezd fokhagyma szintén apróra
10 dkg gomba darabolva /most konzervgombát használtam, levét leöntöttem/
1 db főtt tojás apróra kockázva
só, bors
petrezselyem
Megdinszteltem a hagymát, a fokhagymát, ment rá a gomba, összepirítottam, sóztam, borsoztam, petrezselymet szórtam rá, majd kihűtöttem, ezután összekevertem az áztatott és jól kinyomkodott zsemlékkel, ráütöttem a két tojást és jól elkevertem, ezekután kevertem hozzá a főtt tojás kockákat is.
Ha kissé lágy lenne a massza, keverjünk hozzá egy kevés zsemlemorzsát, olyan állagúnak kell lennie, legalábbis hasonlónak, mint a grízgaluska állagnak.
Forró leveslében gombócozva kifőztem, de lehetett volna evőkanállal is kiszaggatni, hosszúkásabb formára.
Eddig csak sütve ettük ezt a tölteléket sültek mellett, ropogós kérget pirítva rá,  azt kell mondjam, hogy finom levesben főzve is, igaz ide erősebben kell egy kicsit fűszerezni, de hát ez nem probléma.
Ízre nagyon finom és abszolút passzol a húsleveshez.
Magyarország egyes tájegységein sűrűn használják húsleves betéteként.

Ludaskása recept... kacsaszárnytőből és kacsazúzával, sok zöldséggel.


... és van még egy kevés zöldbabfőzelékem is, majd valamikor közbeszúrom.

2018. augusztus 5., vasárnap

Van mindenem ebben a hőségben... főzelék, süti, kukorica, őszi



 Zöldbabfőzelék friss zöldbabból, jó fokhagymásan, petrezselymesen és feltétnek az általam nagyon szeretett zúzapörkölt...



 
Szilvás egyensúly tészta, szerintem a legfinomabb gyümölcsös lepénytészta...
Recept  itt  olvasható

Finom zsenge főtt kukorica és jó ízes őszibarack... csak úgy

2018. augusztus 4., szombat

Egy forró szombaton a reggelim és az ebédem



Reggelim egy kis gyümölcs kenyérrel, most szilva és őszibarack, de szoktam a görögdinnyéhez is enni,  és szoktam a szőlőt is kenyérrel enni, akár reggelire, akár vacsorára.
Egész gyermekkoromban láttam, hogy Édesapám így ette ezeket a gyümölcsöket, így szerettem meg én is.

Ebéd paprikáskrumpli tarhonyával és csípős puszta debrecenivel valamint kovászos uborkával.
Elég is ennyi ebben a melegben.


Délután uzsonnára vagy korai vacsira majd egy pár főtt kukorica lesz és jeges tejeskávé, amibe teljesen beleszerelmesedtem, minden nap iszom egy bögrével, benne jó sok jégkockával.
Természetesen Maci instant kávéporból keverem a hideg tejbe, mivel rendes kávét nem ihatok a szívem miatt, ugyanis rosszullétet okoz nekem.