2018. november 25., vasárnap

Elment... már örök álmát alussza... magával vitte a szívem egy darabját.

Édes drága Titukám...
2006. február 20. - 2018. november 23.  
élt 12 évet és 9 hónapot...
Ő tanított meg cicául
családtag volt
beleszakadt a szívem
édes kicsi cicukám











Ma főzős napot csináltam



Főztem előre a jövő hétre is, ezek készültek:  csupa-csupa kedvencem

Paradicsomos káposzta 2 adag.
Feltétnek majd sütök hozzá frissen fasírtot.


Káposzta pirítva, majd káposztás tésztának.
Tészta persze majd frissen lesz kifőzve.

 

A mai ebédem pedig:
Húsgombócos húsleves eperlevéllel.
A levesben főtt Húsgombóc kapormártással.
Ezt a kórházban adták egyszer ebédre és nagyon ízlett, már akkor elhatároztam, hogy itthon is főzni fogom, mert finom és könnyű étel.
A húsgombóchoz kb. 20 dkg darálthúst fűszereztem apróra vágott hagymával, sóval, borssal, félmaréknyi rizzsel, 1 egész tojással, összegyúrtam, gombócoztam és zöldséges húslevesben puhára főztem.
Közben elkészítettem a kapormártást: vékony fehér rántást csináltam sok-sok apróra vágott kaporral, felengedtem tejjel, majd a húsleves levével is és simára keverve besűrítettem, a végén tejszínnel is krémesítettem. Természetesen sóztam, borsoztam.
Mennyei finom étel, többször is készülni fog nálam.

Csirkecomb rántva, tojásos krumplikörettel
/1 egész csirkecomb kettévágva és 1 db krumpli hajában főzve/

Ja, és majd elfelejtettem, szombaton készült egy mini adag rakott krumpli és sütöttem egy kis tepsi kakaós kevertet is, amit a saját főzésű málnalekvárommal töltöttem.
Nem mondom jól elfáradtam, de minden finom lett, a jövő héten pedig olvashatok kedvemre, majd bekuckózom a melegben, kint úgyis jó hideg lesz, azt jósolják.


2018. november 23., péntek

Tojásleves újszerűen... tejszínesen, petrezselymesen



 Gondoltam egyet és a savanyú tojáslevest így, ilyen újszerűen készítettem el, bár a magyaros formációt is szeretem, de kíváncsi lettem, hogy így másképp milyen lesz, nem csalódtam, szintén nagyon finom, máskor is fogom így készíteni.
Savanyú tojásleves újszerűen
 Hozzávalók:
olaj, liszt, késhegynyi pirospaprika
1 pici vöröshagyma apró kockákra vágva
3 gerezd fokhagyma szintén apróra...
1,5 l víz, só, bors
3 egész tojás
kb. 1 dl tejszín
sok apróra vágott petrezselyemzöld
2 tk. ecet
Elkészítése:
Vékony fehér rántást készítek egy kisebb fazékban, hozzáadtam a vöröshagymát, a 3 gerezd fokhagymát, kicsit összedinszteltem, rászórtam a késhegynyi pirospaprikát, épp csakhogy pici narancsos színt adjon a levesnek és feöntöttem 1,5 liter vízzel, sóztam, borsoztam, felforraltam, amikor forrt a 3 db tojást egyenként beleütöttem, elkevertem óvatosan, végül meglocsoltam tejszínnel és megszórtam nagyon sok apróra vágott petrezselyemmel, forraltam még egyet rajta és 2 tk-nyi ecettel savanyítottam /10%-os/.
Nagyon finom lett így is.
Szeretem magyarosan is, a hagyományos babérleveles főzéssel is, de egy hirtelen ötlettől vezérelve kipróbáltam így, kicsit másképp is.
Működik így is.
Második fogásnak Krumplikása készült.
Szeretem, de annyira laktató, hogy egy télen max. ha kétszer elkészítem.
Receptje   itt és   itt  megtalálható.





2018. november 18., vasárnap

Mai ebédem... zöldségleves, kelkáposzta főzelék és túrós pite mazsolásan

Egyszerű zöldségleves óriás grízgombóccal
receptet nem írok a levesre, mert tudja mindenki
/ha valaki külön kéri, annak nagyon szívesen megírom/
Óriás grízgombócok
2 kisebb tojás
1 púpos teáskanál zsír
só, bors
3 ek. búzadara tojásonként, azaz 6 evőkanálnyi, nem púposan, nem csapottan, csak ahogy adja magát.
A tojásokat villával felverem hozzáadom a zsírt, a fűszereket és a grízt, jól összekeverem és picit hagyom állni - max 10 perc. Végül a forrásban lévő levesbe evőkanálnyi adagokat kanyarítok és óvatosan beleengedem, a kanalat minden egyes gombóc kivétele előtt megmártom a forró leveslében.
Amikor mind benne van lefedem a levest és hagyom 10 percig főni, akkor megforgaom óvatosan, hogy a másik oldala is puhuljon, ez még 5 perc és elzárom a tüzet, hagyom lefedve pihenni kicsit, mielőtt tálalom.
/Ha teáskanállal szaggatom akkor kisebbek lesznek természetesen/

 
Kelkáposzta főzelék füstölt főtt sonkakockákkal
receptet szintén nem írok, csak ha valaki külön kéri, akkor csak neki
 



Túrós pite... mazsolásan, kereken, rácsosan
Hozzávalók:
Tészta ugyanaz, mint az almás kereknél ill a meggyes kereknél 24-es formára alakítva, azaz:
25 dkg liszt
1/2 cs. sütőpor
15 dkg vaj
5 dkg cukor /lehet 10 dkg is/
1 tojás
csipet só
ha szükséges 1 ek. tejföl vagy görög joghurt
Töltelék:
kb. 60-70 dkg túró, villával szétnyomkodva
1 tojás
citromhéj
2-3 ek. cukor
2 cs. vaníliás cukor
mazsola
1 ek. tejföl
1-2 ek. búzadara a tésztára szórva, a töltelék alá
A sütőformát vajazom és lisztezem, a sütőt bekapcsolom 200 fokra, alsó-felsőre.
Összegyúrom a hozzávalókat, majd 30 percet a hűtőben pihentetem, de lehet a hűtőben akár 1 éjszaka is, ha előző nap állítom össze. Majd lisztezett deszkán vékonyra nyújtom, a sodrófa segítségével beleigazítom a formába, a szélén körben leválik a felesleges tészta - ebből lesz a rács rá, megszurkálom, meghintem kevés grízzel.
Megtöltöm a bekevert töltelékkel, elsimítom, majd a feleslegtésztát vékonyra nyújtom és derelyevágóval felvágom a rácsokat, szépen elhelyezem a töltelék tetején. Itt jönne, hogy és akkor lekenem tojással vagy tojásfehérjével, de megint elfelejtettem.
Ment a sütőbe min. 30 percre, ha ekkor még nem találom elég szép és sült színűnek akkor 5 percre rákapcsolom a légkeverést, na az megteszi a magáét.
Ha teljesen kihűlt /bár langyosan a legfinomabb/, körben fellazítom a pereménél, majd porcukrozom és vágok magamnak egy cikkelyt megkóstolni és fotózni.
Hát persze, hogy finom lett.

Most egy ideig takarékra teszem a pitekészítő tudományomat, legalábbis ezt tervezem, de ki tudja...


 




2018. november 15., csütörtök

Az idei ősz első 3 tányér kocsonyája


Ez a mostani lett a legfinomabb, legízesebb kocsonyám, mióta rákényszerültem a kis mennyiség főzésére, az előzőek sem voltak rosszak, de mindig volt valami hiány, vagy nem volt elég sós, vagy elég csípős, és mindig rövidebb időt szántam a főzésére, de most eltaláltam.
Csak a zsírfoltocskák jelenléte mutatja, hogy még türelmetlen vagyok, fegyelmeznem kell magamat, hogyha elkészült és szétosztottam a körmöt és húst benne, akkor ne akarjam azonnal rámerni a levet, hanem legyen türelmem kivárni, míg a leszűrt lé visszahűl jobban, mert akkor csodálatosan leszedhető ez a pici zsír is. Jól tudom, hiszen nagyobb mennyiségnél már kipróbáltam.
Nem mintha zavarna az evésben, mert cseppet sem, inkább csak esztétikai a probléma.

Tehát végleg kialakult a kisadagos kocsonya főzési, ízesítési mennyisége, innentől csukott szemmel, bármikor előállítom ugyanígy.
Hozzávalók:
2 darab közepes nagyságú köröm hosszában kettéhasítva
20 dkg sovány sertéscomb
1 nagy vöröshagyma héjastól /csak a legkülső héj leszedve/
2 közepes fokhagyma összes gerezdje pucolva
szemes bors, amennyi a tenyér öblében elfér /kb. 25-35 szem/
1 csapott ek. só
1 hegyes erős zöldpaprika
Annyi vízzel öntöm fel, hogy ellepje és még 3 ujjnyit rá. Soha nem habozom le felforrás után, se a kocsonyalevét, sem pedig semelyik húslevesem levét, mégis csodás tiszta, áttetsző lesz a lé.
A szürkés hab kirakódik a fazék peremére menet közben és majd leszűrés és kipakolás után a mosogatóban végzi.
Felforrás után visszaveszem egészen kis lángra, hogy épp csak zizeregjen és így főzöm végig.
Főzési idő 6 óra, addigra a csontok kiesnek.
Ebből a mennyiségből 3 tányért csináltam most, de szétosztható lazábban is 4 tányérra.




2018. november 11., vasárnap

Libasült és meggyes pite... hiszen ma Márton napja van

Kedves népszokásnak tartom ezt a libázást ezen a napon, teljesen beépítettem pár év alatt a családi szokások közé, ma már mindnyájan várjuk, tartjuk és boldogan esszük, mert nagyon szeretjük is a liba /kacsa/ minden formáját.
 A szokásos sült libacomb ebéd, párolt fehérkáposztával, velesült krumplival, fűszerezése csak só, bors, majoranna, a libához nekem nem kell más. A részletes receptek megtalálhatóak jobbra lent, a Receptek címszó alatt... úgymint a sütés, a fűszerezés, a káposzta dinsztelése... stb.

Meggyes pite, kerek, rácsos
Hozzávalók: a tegnapi almás tésztájának a másik fele
Tészta:  2 db kerek pitére való tésztamennyiség az alábbi
30 dkg liszt
1/2 cs. sütőpor
20 dkg vaj
10 dkg cukor
1 egész tojás
csipet só
1 ek. sűrű joghurt




Töltelék:
1 nagyobb üveg meggybefőtt
1 cs. tejszínpudingpor


 Elkészítés: Ugyanaz, mint az almásnál, de azért ide is kiírom...
Először itt is a tölteléket csináltam meg, hogy tudjon hűlni. A meggybefőttet levével együtt lábasba öntöttem, felforraltam, majd a tejszínpudingport kevés vízzel kikevertem és besűrítettem a meggyet, cukrot direkt nem raktam hozzá - modván a befőtt úgyis édes - de azért kellett volna, elbírt volna 1-2 kanálnyi cukrot az én ízlésemnek.
A tészta még tegnap készült, így:
Összeállítottam a tésztát, a lisztet összemorzsoltam a vajjal, majd ment hozzá a többi és összegyúrtam, kellett hozzá egy kanálnyi sűrű joghurt is, amikor már szép sima, nyújtható lett betettem a hűtőbe 30 percre.
Amikor tegnap az almáshoz nyújtani készültem derült ki, hogy ez a mennyiségű tészta kettő darab kerek pitére is bőven elég, tehát elfeleztem, az egyikből lett tegnap az almás, a másikból meg ez a meggyes, a tészta tegnap óta nagyon jól érezte magát a hűtőben.
Tehát a tésztát kinyújtottam kerekre és beleigazítottam a bőven kivajazott fehér gránit pitesütő tálamba, itt is kis peremet húztam fel az oldalára, megszurkáltam villával.
Beleborítottam a már kihűlt meggyes tölteléket, elegyengettem, elsimítottam, a maradék leeső tésztákból gombócot gyúrtam, kinyújtottam és derelyevágóval csíkokat metéltem, igyekeztem szép pofásra elhelyezni a rácsokat, viszont megint elfelejtkeztem a tojáskenésről, de a mellékelt ábra szerint nem is olyan fontos az, anélkül is szép lesz a pite, jó, nem fényes, hanem matt a rácsozat, na és, attól még elfogy.
190 fokra előmelegített sütőbe tettem 25 percre, majd még 10-15 percre légkeverést is kapcsoltam rá ami,  gyönyörű aranybarnára pirította. Hagytam teljesen kihűlni, csak akkor porcukroztam és vágtam egy cikket magamnak, hát ez is mennyei lett. 
Legközelebb jön a mazsolás citromhéjas túrós, és a másik tésztagombóchoz pedig a körtés mazsolás töltelék, mert ezeket is szeretem.

2018. november 10., szombat

Csöndes délután... és kerek almás pite




 Délutáni csöndes szunyóka...

Falat kint a kertben, ellenőrzése alatt tartja az egész környéket, minden arrajárót természetesen megugat, ha épp nem jön senki, akkor napozva hever a teraszon.

 Almás pite, kereken, rácsosan
Hozzávalók:
Tészta:  2 db kerek pitére való tésztamennyiség az alábbi
30 dkg liszt
1/2 cs. sütőpor
20 dkg vaj
10 dkg cukor
1 egész tojás
csipet só
1 ek. sűrű joghurt
kis maréknyi gríz


Töltelék:
1 nagyobb üveg almalekvár
1 cs. tejszínpudingpor
őrölt fahéj
kb. 5 dkg birsalmasajt kicsi kockákra darabolva
maréknyi mazsola
Elkészítés:
Először a tölteléket csináltam meg, hogy tudjon hűlni. Nem volt kedvem almát reszelni, viszont van pár üveg almalekvárom, illetve inkább dzsem, mert van benne darabosan is alma, nagyon finom.
Tehát az üveg almalekvárt lábaskába töltöttem és felmelegítettem, közben a pudingport egy kevés vízzel simára kevertem, amint a lekvár elkezdett rotyogni azonnal beleöntöttem és állandó keverés mellett hagytam besűrűsödni, meghintettem fahéjjal, beleszórtam a kockázott birsalmasajtot és a mazsolát, jól elkevertem és félretettem hűlni.
Összeállítottam a tésztát, a lisztet összemorzsoltam a vajjal, majd ment hozzá a többi és összegyúrtam, kellett hozzá egy kanálnyi sűrű joghurt is, amikor már szép sima, nyújtható lett betettem a hűtőbe 30 percre.
Amikor nyújtani készültem derült ki, hogy ez a mennyiségű tészta kettő darab kerek pitére is bőven elég, tehát elfeleztem, az egyikből lett ez az almás, a másik pedig ment vissza a hűtőbe fóliába csomagolva, majd meggyes kerek lesz belőle.
Tehát a tésztát kinyújtottam kerekre és beleigazítottam a bőven kivajazott füles, fém sütőtálba - azért ebbe és nem a kerek gránit piteformámba, mert ez nagyobb átmérőjű, bőven kellett is - kis peremet is húztam fel az oldalára, megszurkáltam villával, majd meghintettem pici grízzel.
Beleborítottam a már kihűlt tölteléket - ekkor látszott, hogy bizony kellett a nagyobb sütőforma - elegyengettem, elsimítottam, a maradék leeső tésztákból gombócot gyúrtam, kinyújtottam és derelyevágóval csíkokat metéltem, igyekeztem szép pofásra elhelyezni a rácsokat, viszont elfelejtettem lekenni tojással.
190 fokra előmelegített sütőbe tettem 25 percre, majd még 10-15 percre légkeverést is kapcsoltam rá ami,  gyönyörű aranybarnára pirította. Hagytam teljesen kihűlni, csak akkor porcukroztam és vágtam egy cikket magamnak, mennyei lett. 
Holnap jön a meggyes kerek.





2018. november 9., péntek

Márton nap lesz vasárnap

Holnapután Márton nap... november 11.
... és akkor elvileg libát eszünk... ettünk régen...


A Márton nap története, szokásai:
https://hu.wikipedia.org/wiki/M%C3%A1rton-napi_n%C3%A9pszok%C3%A1sok




Sajnos elmúltak azok az idők amikor még hatalmas Márton napi libalakomát készíthettem évente, amikor még éltek a szüleim és a férjem, akiknek hatalmas élvezet volt ezeket a finomságokat elkészíteni, mert imádták.
A gyerekeim is szeretik, de ma már jobban vigyáznak az alakjukra, jobban figyelnek az egészséges táplálkozásra, szóval nem nagyon izgatja őket az ilyenkori libaevés hagyománya.
Meg drága is, libamájat például aranyárban lehet venni, botrányos.
Persze részleteiben is lehet készíteni ezt-azt, szoktam is, csak libalevest és ludaskását, vagy csak libacombot sütni párolt káposztával törtkrumplival, de így kompletten az egészet már nem nagyon.
Pedig nagyon szeretem.


A képekhez tartozó összes receptet megtaláljátok a blog főoldalán jobbra lent a LIBA címszó alatt.
Jó étvágyat hozzá mindenkinek !!!


-liba kompozíció


-libaleves

-ludaskása

-libacombok ropogósra sütve

-libazsírral tört krumpli és libatepertővel megszórva

-libamáj kisütve

-libamás zsírjában kifagyasztva

-libatepertő ropogósan

-libamell ropogósra sütve

-lilakáposzta párolva

-birsalmakompót


-libatepertős hajtogatott pogácsa