2016. szeptember 29., csütörtök

Zöldbabpörkölt főtt tojással, nokedlivel


Sokszor tényleg gőzöm nincs mit főzzek, mit ennék, általában este, lefekvéskor szoktam ezen gondolkodni, amikor várom, hogy jöjjön az álom a szememre...
- és nem jön, rosszul alszom a férjem halála óta... kényszerítem magam, hogy azon agyalogjak, mit is főzzek másnap, mert ez is egy program nagy magányomban, persze sokszor nem készítek semmit, nem eszem semmit, vagy csak egy szelet vajaskenyeret, mert eluralkodik a kétségbeesés, a sírás rajtam.
... na szóval elalvás előtt szoktam ételekre gondolni, mert általában éhesen fekszem le, a vacsorám legfeljebb valami gyümölcs, esetleg egy kefír kiflivel, az én koromban már nem jó tele hassal lefeküdni nos és ilyenkor jobban megkívánok ezt-azt.
Na ez a mai ebédötlet is tegnap elalvás előtt pattant ki az agyamból.
A szokott módon jó fűszeres pörköltalapot készítek, és addig főzöm amíg a felére visszafő és jó sűrű nem lesz, majd hús helyett a zöldbab megy rá, negyedóra alatt puhára párolódik, így jó sűrű szaftos a végére.
Lehet rá szórni 1 csokor apróra vágott petrezselyemzöldet, vagy nyáron ha van friss, 1 csokor szintén apróra vágott kaprot, nagyon finommá teszi, bármelyiket is válasszuk.
Feltétnek most főtt tojást készítettem.
Tejföllel is lehet tálalni.
Finom volt.
/Zöldborsóval ugyanilyen nagyon finom ám !!!/


Köret: a nokedli 
2 tojás
liszt
pici víz
Amikor már forr a bő sós víz, akkor keverem be a nokedlitésztát, ugyanis nem szabad, hogy álljon a bekevert tészta, és az sem jó, ha túl sokáig kevergetjük, szóval a felütött megsózott, enyhén felvert tojásokra annyi lisztet szórok amennyit felvesz, esetleg egy nagyon kevés vízzel segítem a könnyebb összekeverést, de épp csak hogy, majd egy adagot deszkára kanalazok és máris szaggatom a zöldséghámozó kiskésemmel - ezzel vált be a legjobban, mert kicsike pengéje van - igyekszem hozzávetőleg egyformára alakítani.
Amikor az összes a vízben van megvárom, hogy mind feljöjjön a víz felszínére, még egyet forralok rajta, majd egy tálba szűröm közvetlenül - öblítés nélkül ! - amibe egy nagy kanál zsírt tettem, jól összekeverem a forró nokedlit a zsírral, nálunk ez családi hagyomány: minden főtt tésztát zsírra szedünk ki - és soha nem öblítjük le. Már Dédi is így csinálta és szerintem is így a legjobb ízű.
... érdekes eddig az apró nokedlit részesítettem előnyben, most ez annyira tetszik és ízlik, hogy egy darabig így fogom készíteni mindenhez.

2016. szeptember 25., vasárnap

Kocsonya szeptember végén... na ilyen sem volt soha nálam eddig



Mondtam és írtam a tegnapi körömpörköltnél, hogy nagy adag köröm volt a csomagban, csak nem akartam korán ellőni a poént, hogy nemes egyszerűségből levettem belőle 5 db fél körmöt, tettem hozzá sovány csülökhúst is és bőrt is onnan, majd hirtelen felindulásból kocsonyát is főztem a pörköltön kívül. Szeptember végén nálam ilyen még soha nem fordult elő, talán a meglehetősen hideg éjszakák és reggelek hozták ki belőlem a kívánalmakat.
/A tegnapi pörköltben szintén volt 5 félköröm plusz a két szép nagydarab kicsontozott csülök, szóval mindenhová bőven jutott./
Viszont most készítettem először kis adag kocsonyát, picit sótlan is lett, mert azzal túlzottan óvatoskodtam, a többi fűszer ment bele bátran.
Nálam szó nem lehet benne répákról, főtt tojásokról és egyéb ilyesmikről, az nekem nem kocsonya.


Kocsonya egészen kis adag: csak 4 leveses tányérral, de 1 főnek tökéletes
2 db sertésköröm félbe, negyedbe vágva
20-30 dekányi sovány csülökdarab a bőrével együtt, ha nincs csülök, akkor ugyanennyi sovány sertéscomb
1 egész vöröshagyma héjastól
1 fej fokhagyma
1-2 tk. szemes bors
1 db hegyes erős paprika
1-2 tk. só, de mehet bele egy nagyon csapott evőkanálnyi is !
tálaláskor 1 mk erős-pista


3 literes fazékba tettem a húsokat, felöntöttem hideg vízzel majdnem színültig és felforraltam, amikor forrt leszedtem a habot szűrőkanállal és ezután ment hozzá az összes fűszer, só, meg a hagymák, a lángot visszavettem egészen kicsi takarékra és úgy zizeregtetve főztem 4 órát pont.
Elzártam, hagytam pihenni legalább egy órát, majd leszűrtem, a körmöket kicsontoztam és tányérokra osztottam, mellé a sovány csülökhús darabokat, a főtt fokhagymagerezdeket és minden tányérba 1-1 mokkáskanálnyi erős-pistát, ugyanis a hegyes erős paprikáról kiderült, hogy nem volt erős, a felesleges bőröket kidobtam, ugyanis én csak a körmöt és a sovány húst vagy sovány csülökhúst eszem meg, a bőröket nem, az csak a lé megdermedéséhez kell, ilyenek, hogy fül, farok, orr, szóba sem jöhet nálam, elnézést azoktól akik szeretik, én nem.
Legfeljebb egy kis tekercs bőrt főzök még bele.
Majd minden tányért színültig mertem a lével, összesen 4 tányérral lett, ez nekem bőven elég, ezentúl ezt az adagot fogom főzni magamnak, legközelebb karácsonykor, ugyanis csak én eszem már a családból egyedül.

/Most ettem először egyedül a férjem nélkül /kicsit sírva, emlékezve/, aki szintén nagyon szerette, kettőnknek 6-8 tányérral kellett főznöm, míg élt az Édesapám akkor meg 10-14 tányér is szükségeltetett, van is egy nagy kocsonyafőző hatalmas fazekam, amit innentől a világon semmire nem tudok használni, felesleges lett./
Amit viszont most elfelejtettem, az a  zsírtalanítás, máskor pihentetés után csodásan lemeregetem a tetejéről a felesleges zsírt, most elmaradt. Majd legközelebb.
Amikor 2-3 óra múlva kihűlt betettem a hűtőbe mindet, reggelre csodásan megdermedt kocsonya lett.
Egy tányérral ma reggel azonnal bedobtam, előtte meghintettem pirospaprikával...
/Dédipapa ette mindig pirospaprikásan, de sokat kocsonyáztam vele, akkoriban még ő főzte a kocsonyát, akkor én még nem tudtam, csak figyeltem, hogy csinálja...  és vele pálpusztai sajtoztam is zöldhagymával, amíg együtt laktunk, a férjem ki nem állhatta a pálpusztai sajt "büdösségét", így csak akkor ehettem a Papával, míg a férjem dolgozott, és nem volt itthon, nem kellett mindenről tudnia ugyebár. Papa a cinkosom volt ebben. Amúgy is nagyon szerettem, egy tündéri jó ember volt./

... most sajnos a kocsonyámat után kellett sózni evés közben, de innentől tudom, hogy a kis adaghoz mennyi só kell, hogy jó ízes legyen. 1 csapott evőkanálnyi.
Ahogy kész vagyok ezzel a poszttal már megyek is a következő tányérhoz és eszem is.
Nagyon-nagyon szeretem, friss kenyérrel és forró citromos teával, valami mennyei.
Kicsit szomorú így egyedül enni, de muszáj továbblépnem és elfogadnom, hogy nekem ez jutott, étkezés közben viszont jólesett visszagondolni, emlékezni, hogy Apukám is és a férjem is mennyire szerették a kocsonyáimat, mindig alig várták, hogy elkészüljön, öröm volt nézni mennyire ízlett nekik.
Hát ilyesmikkel próbálok vigasztalódni.
Sovány vigasz.




2016. szeptember 24., szombat

Köröm és csülökpörkölt... és ami még



Most, hogy kifejezetten hűvösek már az éjszakák és a reggelek kezdünk bedurvulni az étkezésekkel, kezdjük megkívánni a lányommal a fajsúlyosabb ételeket, ráadásul csodaszép osztályon felül megtisztított körmöket kaptam, elég sokat egy csomagban, már csak a csülökfilé hiányzott hozzá, mivel édes gyermekem a körmöt nem, ellenben a csülköt azt megeszi, még akkor is, ha a körömmel együtt főzöm meg.
A csülökfilét egy nagyon kedves ismerősünk szívességből megvett nekünk, amit ezúton is nagyon köszönök neki, mert nem ez az első eset, hogyha kérünk valamit, valami extrábbat, akkor veszi a fáradtságot és elmegy a Nagyvásárcsarnokba, ahol mindent lehet kapni és szuper minőségben és megveszi nekünk. Ezek az extrább dolgok pl. a füstölt libacomb sóletba, a friss pontyszeletek majdan rántani,  a tenyérnyi nagyságú keszeg és kárász, hogy paprikás lisztbe forgatva ropogósra süthessem, szóval minden olyat, amit én itt Tatán és környékén nem kapok meg.
... és akkor a csülökről, őszintén mondom én még ilyen gyönyörű filézett csülköt életemben nem láttam, színhús egy vékony bőrréteggel borítva. Csodás, már fő is az egész cucc az ebédhez.

Köröm és csülökpörkölt főtt krumplival
a köröm felezve, negyedelve, a csülök bőrével együtt nagyobb kockákra vágva
Részletes receptleírás  itt


... és ami még biztosan lesz a hétvégén...


Karalábéleves tejszínesen vajasgaluskával
Részletes receptleírás  itt

valamint  Túrófánk
ez olyan egyszerű, hogy ide írom gyorsan a receptjét:

25 dkg túró
3 egész tojás
2-3. ek. cukor
vaníliáscukor
csipet só
25 dkg rétesliszt
1 sütőpor
kb. 2 dl tejföl
1 citrom reszelt héja
és egy jó maroknyi mazsola

olaj a sütéshez
porcukor, fahéj a szóráshoz

Mindent a fenti sorrendben jól kikeverek, majd félreteszem a hűtőbe pihenni 1-2 órát.
Amikor már enni szeretnénk kiveszem, bő mennyiségű olajat forrósítok, én mindig úgy állapítom meg, hogy megfelelő-e az olaj hőmérséklete, hogy beledugok egy fakanálnyelet és ha a nyél körül apró buborékok képződnek már lehet is sütni.
FIGYELEM !  Túlságosan forró nem szabad, hogy legyen, mert előfordulhat, hogy a közepe nem sül át, na annál nagyobb ciki nincs, pláne, ha vendégeknek tálaljuk, hogy beleharapnak és a belseje nyers.
Hideg vízbe mártott evőkanálnyi mennyiséget engedek az olajba a tésztából, sokat nem, kb. négy-öt adagot, mert picit még nőni fognak, kényelmesen meg kell tudni fordítani mindet, sőt maguk is átfordulnak, ha kellően sok az olaj, és ha kerek alakúra hagyom, de van amikor beletéve még ellapítom egy kicsit, pont az egészen biztos átsülése miatt.
Amikor mindkét oldala szép aranybarna szűrőkanállal kiveszem és fahéjas porcukorba forgatva tálra rendezem.
Az összes tésztamennyiséget így sütöm, illetve van, hogy csak a felét, majd a maradék megy vissza a hűtőbe és majd másnap újabb adag sül, a tészta egy hétig biztonságosan eláll a hűtőben és közben-közben sütögethetünk belőle.De ilyen nálunk még soha nem fordult elő, mindig minden aznap elfogy.
Érdemes készíteni, könnyű, levegős tésztájú, bármilyen lekvárral vagy vanília ill. csokikrémmel, sodóval meglocsolva nagyon finom desszert bármilyen ebéd vagy vacsora utánra, vagy csak úgy délutánra nasinak.

2016. szeptember 16., péntek

Flekken vagy lacipecsenye ezzel-azzal...



Jó fűszeres flekken... sültkrumplival, ropogósra sült kakastaréjjal és bacon szeletekkel, pirított gombával és hozzá uborkasaláta. 
Desszertnek meg jégbehűtött madártej.

Rohamokban tör rám, hogy ennék valami nagyon finomat többnapos vajaskenyerezés, különféle levesezések, mindenféle himi-humi étkezések után.
Reggelente amikor felkelek eldöntöm, hogy nem vagyok éhes és nem töltöm az időmet holmi főzőcskézéssel, sütögetéssel, holott időmilliomos vagyok, de akkor is. Sokszor nem bírom rávenni magam semmire, még az evésre sem, aztán egyszer csak rámtör a farkaséhség és akkor muszáj végre valamit készítenem és ennem.
Nos tegnap ez történt és ez készült, egész délután és este olyan voltam, mint a kisgömböc, épp csak ki nem durrantam, annyit ettem.


3 szelet szép sovány sertéscombot kicsit kiklopfoltam majd jó alaposan befűszereztem gyros fűszerkeverékkel, majd  1 éjszakát várakozott így a hűtőben.
Egy serpenyőben olajat forrósítottam és bő két maroknyi fagyasztott hasábkrumplit ropogósra sütöttem, félretettem egy nagy tálba.
Az olajból leöntöttem a nagyját egy bögrébe, csak egy keveset hagytam a serpenyőben, erre jött két kis szelet sima füstölt szalonna beirdalva, hogy kakastaréjra süljön és két szelet bacon, hogy ropogósra süljön, amikor kész lett ezt is félretettem a krumplikhoz.
Ezen a jó szalonnás zsiradékon sütöttem meg a hússzeleteket hirtelen, oldalanként 4-4 perc alatt, majd szintén a krumpli mellé kerültek a tálba.
Legutoljára egy szeletelt gombakonzervet leszűrtem a levétől és rádobtam a forró fűszeres zsiradékra, pár perc kellett, hogy tökéletes pirított gombát kapjak, ez is ment a nagy tálba a többi mellé.
Közben valamikor egy kígyóuborkából és 2 duci gerezd fokhagymával isteni uborkasalátát készítettem a szokásos cukros-ecetes lével és petrezselyemmel.
A madártej egy nappal előbb készült így volt ideje jéghidegre hűlni.


Már csak enni kellett.
Nagyon finom lett és főleg nagyon jólesett, valósággal ki voltam éhezve.

... az uborkasaláta...
... a madártej...

2016. szeptember 14., szerda

Egy nagyon finom köret sültekhez... ami önálló ételként is megállja a helyét salátával



Majdnem elfelejtettem felrakni ide a blogra, a facebook oldalamra még ki is tettem a videót, ahol fázisonként mutatja, hogy kell elkészíteni, nem mintha nehéz lenne, á csudákat, pofon egyszerű és nagyon finom.
Csak magában bármilyen salátával is tökéletes önálló étel, de mi most ropogósra sült pulyka-alsócombhoz ettük köretként.
Nagyon jó volt.

Sült szalonnás, zöldborsós, pirított krumpli
4 db pucolt negyedelt krumpli
1-2 maréknyi zöldborsó, persze, hogy jó a fagyasztott is
15-20 dkg kolozsvári húsos vagy angolszalonna, kis darabokra kockázva/csíkozva
1 csokor friss zöldpetrezselyem apróra metélve
só, bors

Egy lábasban odatettem vizet forrni, szórtam bele sót és őrölt borsot, majd amikor felforrt beletettem a pároló betétet és abba a krumplit, lefedtem és a fűszeres gőzben pároltam puhára.
Közben egy serpenyőben pörcre sütöttem a szalonnát, amikor a krumpli majdnem puha lett a lecsöpögtettem a párolóban  majd beleborítottam a forró szalonnazsírba és tovább pirítottam már együtt.
A zöldborsót közben ugyanabban a fűszeres vízben, aminek gőzében a krumpli puhult, 10 perc alatt megpároltam, leszűrve az összesült szalonnás krumplihoz borítottam. Tálaláskor szórtam meg bőven a petrezselyemzölddel.

 


Mindeközben a jó alaposan befűszerezett pulykacombokat isteni ropogósra sütöttem a sütőben és együtt tálaltam ebédre.
Elégedett voltam a végeredménnyel.




2016. szeptember 5., hétfő

Jó kis fejtett bableves... sok zöldséggel, sok csipetkével



Fejtett bableves... jó sok zöldséggel és saját kezűleg gyártott csipetkével...
1/2 kg fejtett bab
2-3 sárgarépa
2-3 fehér répa
1 zeller
1 karalábé
1 db vöröshagyma
6-8 gerezd fokhagyma /ebből 2 db a rántásba/
petrezselyem, zellerzöld
paprikakrém
1 paradicsom, 1 zöldpaprika
só, bors
olaj, liszt, pici pirospaprika a rántáshoz

Csipetke 
1 tojás

liszt amennyit felvesz, jó kemény tésztagombóccá gyúrva, majd apró darabokra csipkedve, időnként lisztezve



Elkészítés: 
Az összes megtisztított, darabolt zöldséget és a babot egy fazékba tettem, eresztettem rá bőven hideg vizet és felforraltam, jó 15 perc főzés után minden puha volt, ekkor berántottam fokhagymás-pirospaprikás pirított liszttel, összeforraltam és ezek után ment bele a csipetke, még két perc főzés és kész is. Tálaláskor lehet tejfölözni, de egy szelet puha kenyérrel csak úgy simán is fölséges.
Szerintem az egyik legjobb leves a húslevesek mellett.
Télen és nyáron sűrűn főzöm.



2016. szeptember 2., péntek

Tejfölös szelet...


Ez a recept régi, többéves, kipróbált, valamikori menzai készítmény volt, Fűszeres Eszternél láttam meg és zuhantak rám az emlékek... hogy tényleg... valamikor mennyi ilyet ettünk az iskolai menzán.
És szerettük.
Leginkább vékonyra klopfolt, sovány sertéskarajjal szoktam készíteni és köretnek spagettivel vagy szélesmetélttel, de jó hozzá a szarvacska is, sőt most a csirkemellszeletek és a nagykocka is nagyon finom ebéd lett.

Tejfölös szelet
2-4-6 vékony szelet karaj/csirkemell/pulykamell
kevés liszt a forgatáshoz
olaj
só, őrölt bors
2-4 gerezd fokhagyma apróra vágva
2-4-6 dl 20%-os tejföl...  attól függően mennyi a hús mennyisége
2-4 ek mustár
1 ek. cukor

A hússzeleteket ha szükséges kiklopfolom és sózom, majd 15 perc után lisztben megforgatom.
kevés olajon és nagy tűzön hirtelen átsütöm mindkét oldalukat, tányérra kiszedem, a visszamaradt olajba dobom a fokhagymát és kicsit átforgatom.
A tejfölt kikeverem a mustárral, cukorral, őrölt borssal és megy rá a tejfölös szósz, amibe azonnal vissza is helyezem a hússzeleteket, úgy a jó, ha bőven ellepi, lefedem és puhára párolom. Nem sok idő és kész is.
Most szalonnapörcös nagykocka tésztával ettem, tökéletes volt.
Tényleg bármilyen kedvenc tésztánkkal köríthetjük akár még aprónokedlivel is szuper.