2010. március 29., hétfő

Libaleves és ludaskása...


Dédi emlékére
Ezt az ételt egyszerűen imádom. 
A Dédiét kóstoltam először - szerencsére - és nála szerettem meg a bolondulásig.
Komolyan élek-halok érte.
Állandóan főzőm, ha tél van: gazdagabban sültekkel /mert inkább téli étel/, 
ha nyár van: inkább csak a rizs a főtt húsokkal, főtt zöldségekkel, salátával.
Márton napkor kötelezően szintén.
Nem lehet megunni. 
Szerintem. 
Libaleves
1-2 adag libaaprólék vagy kacsaaprólék: nyak, zúza, szív, far-hát
1/2 kg libaszárnytő vagy kacsaszárnytő 
2 adag leveszöldség... 
... ebből ami nélkülözhetetlen, tehát kötelező : sárgarépa, fehérrépa, zeller, karalábé 
... és ami nem kötelező, de gazdagabbá teszi: zöldborsó, gomba, kelkáposztacikkely...
és még: 
1-1 cs.petrezselyemzöld és zellerzöld, no meg lestyán
1 nagy fej vöröshagyma, egészben 
4-6 gerezd fokhagyma
1 zöldpaprika, 1 paradicsom, 1 db hegyes erős is mehet bele aki bírja /én nagyon/
só, bors
Azzal indítok, hogy főzök egy nagyon finom, gazdag libalevest vagy kacsaszárnytő, kacsaaprólékos levest. Ízre nincs különbség köztük. Egyik jobb, mint a másik.
A húsokat megtisztítva, egy nagy fazékban, kb. 4-5 liter hidegvízben odateszem főni, ha felforrt, a habját leszedem, és takaréklángon csendesen főzöm. 
/van, hogy nem szedem le a habját, akkor sincs semmi, szépen leül az aljára, a leszűrésnél ott kell hagyni./
Közben a zöldségeket megtisztítom és rövid hasábokra vágva a leveshez adom, az egész vöröshagymával, a sok gerezd fokhagymával, paprikával, paradicsommal, meg a zöldekkel együtt. 
Sózom, borsozom és teljesen puhára főzöm.

Ha kész, leszűröm a levest egy másik fazékba, a húsokat és zöldségeket tálra teszem, hagyom kicsit hűlni, majd a csontokról leszedem a húst, mindent nagyjából egyforma darabokra vágok, a nyakat, zúzát, sovány húsdarabokat.
Kidobom a vöröshagymát, paprikát, paradicsomot, csontokat, bőröket, azokat, amiket nem eszünk meg, bőrök-kövérebb részek majd mennek Falatkának a vacsorájához.
Tehát maradnak a főtt zöldségek és a főtt húsdarabok a tálban felkockázva.

A leveshez főzök ki külön erre a célra tartott nyeles lábasomban, sós vízben levesbetétet, ami lehet házi cérnametélt, lúdgége tészta, eperlevél tészta, kiskocka, zabszem tészta, vagy grízgaluska /kisebb vagy óriási/, újabban párszor készítettem maceszgombócokat is, minddel nagyon finom.
Amikor leszűrtem a tésztát azonnal vissza is teszem a lábasába amiben kifőztem és merek rá a forró levesből, kicsit a felső zsírdúsabb rétegből is, hogy bőven ellepje, majd félreteszem.

     /itt épp lúdgége a levesbetét/

Megkezdem a rizotto főzést.
1-2 ek.libazsír ! ez kötelező !
1 db vöröshagyma kockázva
20 dkg rizotto rizs /pl. az Arborio/ de jó a sima olcsóbb kerekszemű rizs is, persze nem tragédia a hosszúszeművel sem, de kerekkel az igazi, mert az ételnek a végére kicsit kásásnak, szottyosnak kell lennie és ehhez jobb a kerekszemű fajta.
só, bors

Egy nagyobb lábasban felolvasztom a libazsírt, rádobom a kockára vágott vöröshagymát, rövid ideig dinsztelem, majd hozzáadom a rizst és együtt pirítom tovább. 
Kb. 5 perc elteltével hozzáöntök egy merőkanálnyi leveslét, a felső zsírosabb résszel együtt és állandó keverés mellett főzöm, majd ahogy beszívta a rizs a lét, újabb merőkanálnyi leves megy rá. 
Igy főzöm egészen addig, míg megpuhul a rizs, ez jó fél óra állandó keverést jelent, több merőkanálnyi levessel. Ezt nem lehet ripsz-ropsz megúszni. De megéri, mivel a rizs így rendkívül szaftos, krémes állagú lesz, és nagyon finom.
Amikor kész, az összes húst és zöldséget hozzákeverem, óvatosan, agyon ne törjem, de ha kissé mégis az akkor sem probléma, és dobok rá még egy diónagyságú libazsírdarabot, átkeverem, ezzel lefedve állni hagyom úgy 10 percre, ha kell utánsózom, borsozom és a végeredmény tényleg egy krémes, kásaszerű, fűszeres, egytál étel.
Nagyon ízes. Nekem nagy kedvencem.
/Rizotto főzése, leveslé meregetése rá/
Ha gazdagabban szeretném tálalni, főleg télen készül így, akkor sütök mellé libacombot vagy kacsacombot mindenkinek, akkor a ludaskása mint köret szerepel.
Vagy veszek bőrös libahájat és kisütöm töpörtyűnek, tálaláskor ezzel szórom meg a rizs tetejét még.
Lehet májat is sütni hozzá, mondjuk hízott kacsamájat, ami majdnem ugyanolyan finom, mint a libamáj, csak jóval olcsóbb /sajna egyre inkább már nagyon drága az is/.

Nyáron inkább csak magában esszük a főtt hússal, főtt zöldségekkel és sok salátával.
Mivel ritkán lehet libaaprólékot kapni, vagy libaszárnytövet, egyre többször készítem kacsaszárnytőből, kacsanyakkal, kacsamájjal, kacsazúzával /de nagyon jó a pulykazúza is darabolva/, mert ezeket szinte mindig lehet kapni, és ugyanolyan tökéletesen ízes és finom belőle az étel.
Egyszóval, csodálatos egy étel ez a ludaskása.
Nagyon kiadós, nagyon finom.


Kép az internetről

Szedres-krémes piskóta



 Nigella Lawson után szabadon
valamelyik tv-műsorában láttam ezt a receptet, még régen, az elsők között.


2 doboz szeder /lehet fagyasztott is, lehet vegyes erdei gyümölcs is, lehet csak málna is/
15 dkg cukor
3 dob. 25 dkg-os mascarpone
5 tojás sárgája
3-4 ek. Limoncello likőr
2 db gyümölcstortának való piskóta - lehet készen venni - és egyforma, gyerektenyérnyi darabokra vágni.
2 maroknyi, vágott mandulalapkák, enyhén megpirítva  /el is maradhat/




/de ha a piskótát otthon sütjük, akkor 4 tojás szétválasztva, 4 ek.cukor, 4 púpozott ek. liszt- a szokásos módon elkészítve: tojásfehérjéket kemény habbá verni, fokozatosan hozzászórva a cukor, egyenként hozzá a tojások sárgája, folyamatos verés mellett.
Ezután viszont egy fakanállal, óvatosan, részletekben hozzákeverni a lisztet. Ha egynemű lett, vajazott, lisztezett formába tölteni és kisütni. Ha kihült, nagyjából egyforma darabokra vágni, a többi ua./




A két doboz szedret 5 dkg cukorral, egy kis lábaskában, tűzön, kissé összerottyantjuk. Vigyázat, darabosnak kell maradnia!!! Kihűtjük.
Az 5 tojássárgáját, 10 dkg cukorral fehéredésig keverjük, majd a mascarponet is hozzákeverjük, mind a három dobozzal.

Nemcsak pohárba adagolva szervírozhatjuk, hanem a piskótadarabokkal kibéleljük egy nagy tál alját, meglocsoljuk a limoncello likőrrel. Ha kellőképpen beszívta, ráöntjük a cukros- szedres szirupot egyenletesen, majd erre simítjuk a tojásos krémet. Egy éjre hűtőbe tesszük, hogy összeérjenek az ízek.
Másnap, a tetejét megszórjuk pirított mandulalapkákkal és máris lehet tálalni.

Nagyon finom, nagyon könnyű desszert.



Csirkemell baconos-juhtúrós-pórés tejszínszószban






Kukoricás rizzsel és reszelt sajttal körítve

Pénteken a vacsoracsatában láttam ezt az ételt, ugyanezekkel a hozzávalókkal, de én kicsit másképp csináltam meg. Nagyon finom lett, akár ünnepi fogásnak is elmegy.

2 egész csirkemell vékony szeletekre vágva, 10 percre sózva
1 szál póréhagyma
1 rúd, 20 dkg-os juhtúró /újabban ilyen praktikus csomagolásban kapható /
kb. 10 csík bacon
főzőtejszín
20 dkg reszelt trappista sajt
15 dkg rizs
1 kis doboz konzervkukorica

A csirkemell szeleteket kevés olajon jól átpirítottam, kivettem és félretettem.
A visszamaradt olajra rádobtam a felkarikázott póréhagymát, kicsit dinszteltem, majd kinyomtam rá a juhtúrót és kicsit fellazítottam főzőtejszínnel. Megszórtam egy kevés vegetával és jól összeforraltam.
Egy jénaitálat kibéleltem a bacon-csíkokkal, úgy hogy kicsit túllógjanak és vissza lehessen hajtani, majd leraktam rá egy réteg csirkehúst. Erre ráöntöttem a hagymás juhtúrós-tejszínes szósz felét, majd megint csirkeszeletek következtek és a szósz második része.
Visszahajtottam rá a bacon-csíkokat, az egésznek a tetejét vastagon megszórtam reszelt sajttal. Sütőben kb. 30 perc alatt piros ropogósra sült.
A rizst kevés olajon átpirítottam, felöntöttem kétszeres mennyiségű vízzel, sóztam, borsoztam és puhára főztem. Mikor kész lett, rögtön hozzákevertem a kukoricát. /természetesen a konzerv levét kiöntöttem/



2010. március 26., péntek

Aszaltszilvás bableves




Dédiék emlékére

1/2 kg bab /nagyszemű, Dédimama úgy mondta Juliskabab /
1 db vöröshagyma, 2 db babérlevél
1 db sárgarépa karikázva
15 dkg aszaltszilva
liszt, tej, a habaráshoz

1 -1,5 liter vízben odatették a babot főni. Tettek hozzá 1 fej vöröshagymát ízesítésül, és a babérleveleket, amit kidobtak aztán, ha kész lett. Ha megpuhult a bab hozzáadták a répát és a szilvát is. Közben elkészítették a habarást, 1-2 ek.lisztet simára kevertek 1-3 dl tejjel, ezzel sűrítették a levest. Tejet még töltöttek hozzá, ha úgy ítélték, hogy szükséges. 
Jól összeforralták, ezalatt a szilva és a répa is megpuhult, sózták.
Érdekes módon, a bab és a szilva harmonikus ízhatású a tejes habarással, finom, különleges leves. 
Nyáron, nagy melegben, hidegen is finom ez a leves.
Én szoktam 1-2 ek. tejfölt is belekeverni savanyításul.
Mindenkinek szeretettel ajánlom kipróbálásra.


Amikor először láttam ezt a levest Dédi konyhájában, a szemem is kidülledt, életemben nem láttam ilyet, kicsit vonakodtam is a kóstolástól, de a nagy rábeszélésnek végül engedve - egy életem, egy halálom, talán túlélem, gondolván magamban -  megkóstoltam és elájultam... hiszen ez egy nagyon finom leves, még akkor is, ha én nem is hallottam ilyen párosításról. Könnyű, kellemes, hidegen-melegen egyaránt finom.





Krumplikása...


DÉDIÉK EMLÉKÉRE
Ezt az ételt  Dédiék készítették, akik a Felvidéken születtek Érsekújvártól nem messze a Vág folyó partján és ott ennek az ételnek krumplikása a neve, ma is.
Ezt az ételt mindenhol készítik itt az országban, csak máshol dödöllének, gancának, gibanicának stb. nevezik. 
Meglehetősen szegényes étel, nagyon egyszerű, de annál finomabb. 
Igazi paraszti étel.
Általában leves után ették, második fogásként.
Legtöbbször előtte tejlevest főzött a Dédi, felforralt egy liter tejet csipet sóval és cukorral és egy kevés cérnametéltet főzött bele.
Ez könnyebb volt így, a nehezebb második fogás előtt.
Akkor jöjjön a krumplikása:
kb. 1/2 kg burgonya
2-3 ek. liszt, ill. amennyit felvesz, én krumplisan szeretem, így nem teszek bele túl sok lisztet
20 dkg töpörtyű /lehet libatepertő is, sőt/
1-2 ek. zsír


A következőképpen készítette Dédi.
A krumplit hámozta majd kockára aprította és annyi sós vízben főzte puhára, ami épp ellepte.
Utána a saját levében áttörte, visszatette a tűzre és apránként szórta hozzá a lisztet, persze állandóan keverve simára, se nagyon híg nem lehetett, se nagyon kemény a massza.
Amikor már jól puffog-köpköd akkor jó.
Ekkor egy nagy serpenyőben egy kanál zsírt olvasztott.
A töpörtyűt ami mindig volt a háznál, a disznóvágások miatt -megvagdalta kissé, hogy apróbb formájúak legyenek, rátette a forró zsírra és jól összeforrósította, kicsit sütötte is ropogósra.
A töpörtyűt kiszedte és a visszamaradt forró zsíron elterítette egyenletesen a krumplis masszát.
A kanál domború lapjával szétnyomkodta laposra, hogy az egész serpenyőaljat kitöltse és nagylángon piros-ropogósra sütötte.
Végül egy nagy tálra csúsztatta, a tetejére rászórta a forró, sült tepertőt és meglocsolgatta a zsírjával.
Innen kanyarított mindenki magának akkora darabot, amennyit enni szeretett volna.
Ez volt a mindennapos változat, néha dúsították sült hagymakarikákkal is.
Igen nehéz, laktató étel, bár nagyon finom, de nem lehet sokat enni belőle, én csak úgy tudtam eleinte megenni, ha tejfölöztem is a tetejét és jobban szerettem sült hagymával, mint a tepertővel. Később, ahogy idősödtem, úgy szerettem meg egyre jobban a ropogós tepertővel is
Nálunk végül általánossá vált a tejfölözés.


2010. március 24., szerda

Hamiskás sztrapacska avagy Juhtúrós nokedli




Imádjuk a sztrapacskát.
Az enyém most azért hamis, mert nincs krumpli a tésztájában. Jó, tudom, tudom, hogy úgy az igazi, de amikor burgonyát reszelni olyan strapás. Mindig kikészül a csuklóm.
Így rászoktam a sima nokedlire, minden más ugyanaz... és esküszöm ugyanolyan finom. 
Azért írom ide a receptjét, hátha valaki kedvet kap az elkészítéséhez, aki egyébként nem csinálná meg, mert szintén nem reszelne krumplit. 
Aki így megkóstolja, nem hiányolja majd belőle, állítom ugyanolyan finom.



Hozzávalók 2-3 főre : 
40 dkg liszt /lehet: fele rétes, fele sima/
3-4 egész tojás
20 dkg juhtúró /brinza
tejföl
20 dkg húsos szalonna / de jó a sima kenyérszalonna is !

1 főre felezni kell mindent !

A nagy szűrőbetétes tésztafőző fazekamat, tele vízzel odateszem a tűzre.
A lisztet a 3 tojással, sóval és annyi vízzel bekeverem, hogy sűrű nokedli tésztát kapjak. Nagyon nem is szabad kikeverni simára, csak úgy rusztikusan. 
Amíg a víz felforr, addig pihen.
Felkockázom a szalonnát és egy serpenyőben ressre sütöm, félreteszem.
Ha a víz felforrt, megsózom és több részletben beleszaggatom a tésztát. 
Amikor újra forr és a nokedli feljött mind a tetejére, akkor kész. Kiemelem a szűrőbetétet, hagyom lecsorogni és az összes nokedlit beleöntöm a szalonnás, zsíros serpenyőbe, összeforgatom.
Valamennyi szalonnapörcöt félretehetünk a tetejére, de ha nem, az sem baj. végül a juhtúrót is rámorzsolom.
Guszta, amikor a forró, zsíros nokedlin, szétolvad a brinza.
Tálaláskor tejföllel locsolom bőven és mint a képen is látható, még snidlinget is ollóztam rá.
Fölséges egy étel.



2010. március 23., kedd

Krumplileves tárkonyosan, füstölt hússal






Találtam a kamrában egy szép darab füstölt oldalast, valamikor a télen vettem, de elfelejtkeztem róla. Nem volt gusztusom se babhoz, se káposztához. 
Gondoltam egyszerű krumplilevest kéne kissé megbolondítani vele. 
A gondolatot tett követte:

1 csík füstölt oldalas /egy egésznek a fele, hosszában kettéhasítva /
6 db közepes burgonya
1 db sárgarépa
1 fej vörihagyma
3-4 gerezd fokhagyma
1 zöldpaprika, 1 db paradicsom
4 db babérlevél, 1 ek tárkony /szárított/, 1 ek vegeta,
tejföl, és liszt a habaráshoz,
tárkonyecet az ízesítéshez,
1 tojás, és liszt a levesbetéthez

A füstölt húst jól megmostam, kis darabokra vágtam a bordacsontok mentén, majd annyi vízben amennyi ellepte, odatettem nagylángra, forrni. Ezután jó 10 percig forraltam, majd leöntöttem a levét, és tiszta vízben tettem oda főni.
Amíg a hús puhult, megpucoltam a zöldségeket, hagymákat. Kb. egy óra elteltével beletettem az összes többi hozzávalót és azokkal is puhára főztem. 
Amikor elkészült, a vörihagymát, zöldpaprikát, paradicsomot kidobtam.
Ezután tejfölös- lisztes habarással besűrítettem, a tárkonyt csak ekkor adtam hozzá. 
1 tojással, kevés liszttel, galuskatésztát kevertem és helyes kis, rusztikus formájú galuskákat szaggattam a levesbe. 
Legeslegvégül tárkonyecettel savanykásítottam, isteni ízt ad az ételnek.
Nagyon finom lett.



2010. március 19., péntek

Tejfölös, gombás csirkemellkockák szélesmetélttel







Ez a mai ebéd.
Valami gyorsat szerettem volna, de laktató is legyen, egyszerű is legyen.
Ime:
1 db csirkemell kis kockákra vágva
25 dkg csiperke gomba, vagy 1 üveg apró csiperke sós lében
2 gerezd fokhagyma apróra vágva
szárnyas fűszerkeverék, só, bors, petrezselyem apróra vágva
1 dl tejszín
szélesmetélt
A csirkét miután felkockáztam, jól befűszereztem, hagytam kicsit állni.
Addig a gombát jól megmostam, szárát levágtam, kalapját a nagyobbaknak kettévágtam, a kicsiket úgy hagytam. Ha konzerv gombából készül akkor annak a levét leöntöm.
Odatettem a tésztafőzőfazékba a vizet forrni.
Egy nagy serpenyőben kevés olajat forrósítottam és rádobtam a fűszeres csirkehúst. Állandó keveréssel, forgatással, nagy lángon addig pirítottam, amig barnásra nem sült, ez kb.10-15 perc. 
Ekkor adtam hozzá a gombát és a fokhagymát, sóztam-borsoztam. Lefedve hagytam 5 percig, amíg a gomba levet engedett, majd hozzáöntöttem a tejszínt és megint nagy lángon beforraltam.
Miután elzártam alatta a lángot, akkor szórtam rá a petrezselymet.
Ezalatt felforrt a víz, sóztam és 7 perc alatt kifőztem a tésztát. 
Szeretem a Culinarisban kapható olasz szélesmetéltet, most is ezt használtam, persze házilagosan gyúrni is lehet.
Hát ilyen finom lett, és mind elfogyott.

2010. március 17., szerda

Becsinált leves


Hozzávalók:
1 db csirkemell kis kockára vágva
1 db sárgarépa karikázva
1 db karalábé kockázva
1 kis db zeller kockázva
1 db fehérrépa karikázva
1 db vöröshagyma kockázva
2-4 gerezd fokhagyma apróra
1 cikkely kelkáposzta
1 db krumpli kockázva
1 db zöldpaprika
1 paradicsom
1 csokor petrezselyem apróra
liszt és víz és tejföl/tejszín a habaráshoz
1 citrom leve
Levesbetét:
1 tojás, liszt/búzadara, só, bors, pici olaj
Mintha húslevest szeretnék főzni, a húst a zöldségeket bő vízben odateszem és felforralom, majd egészen kislángon, épp csak gyöngyöztetve főzöm 1,5-2 órán keresztül,  míg puha nem lesz minden. 
Kikeverem a levesbetétet, nokedlitésztától kicsit sűrűbbre, keményebbre, majd mokkáskanállal beleszaggatom a levesbe.
Kidobom a paprikát,paradicsomot, ezeknek csak az íze kell bele.
Elkészítem a habarást, majd besűrítem vele as levest.
Tálaláskor frissen facsart citromlével, és sok-sok apróra vágott petrezselyemmel ízesíti mindenki a maga adagját.
Könnyű, nyárias, gyomor kímélő, olyan ettem is meg nem is.
Majdnem diétás, betegségek után, lábadozáskor külön ajánlott.
 
 

Citromos joghurt-torta



Igazi húsvéti torta.
/persze lehet készíteni bármikor máskor is, nyáron a kánikulában például kifejezetten hűsítő édesség, csak akkor nem tojáscukorkával kell díszíteni./

Szinte majd minden húsvétra el is készítem, a család imádja, gyorsan elkészül, egyszerű, könnyű kis süti, pláne a sok sonkázás és egyéb, nehezebb ételek után, kész felüdülés a gyomornak.

Ez a torta sütés nélküli, könnyű, igazi húsvéti sütemény, friss ízű, nagyon meleg nyári napokon is kitűnő hűsítő édesség.
Korán reggel kell megcsinálni, így késő délutánra már jó lesz, mivel több órát hűtőben kell állnia.

Tortaalap:
- a kekszes....15-20 dkg bármilyen omlós, édes keksz, morzsásra törve, 10 dkg vaj olvasztva és a kekszel jól összekeverve.
Kapcsos tortaformát alufóliába csomagolok kívülről, majd a vajas kekszmorzsát belenyomkodom egyenletesen az aljába, beteszem a hűtőbe, míg megcsinálom a krémet.
- Vagy a piskótás... 3 tojásból, 3 ek. cukorral és 3 ek. liszttel, a szokásos módon, kerek piskótalapot sütni, amikor kihűl azt helyezem vissza a kapcsos tortaformába és erre töltöm a krémet.
Igy is tökéletes.

Krém:
2 nagy pohár 0,5 literes natúr joghurtot kiöntök egy nagy tálba, belereszelem 1 nagyobb citrom héját, majd a kifacsart levét, 8 dkg cukrot adok hozzá és vagy 1,5-2 dkg zselatint vagy 1 tasak zselatin fix-et. 
- Ha a zselatinport akkor azt először kevés vízben simára kavarom és összemelegítem /forralni nem szabad!!!/, majd amikor már langyosra hűlt akkor csorgatom állandó keverés mellett a joghurthoz. 
- A zselatinfix használata sokkal egyszerűbb, ugyanis a zselatinfixet csak simán hozzá kell keverni először egy kevés joghurtkrémhez, azzal simára kavarom és csak azután vegyítem hozzá az egészhez.
Majd mindet egyneművé kavarom. 
2-3 dl tejszínt kemény habbá verek és azt is óvatosan a joghurtkrémhez keverem.
Mikor ezzel is megvagyok, a krémet a tortaformába simítom a kekszmorzsára/vagy a piskótára, visszateszem a hűtőbe és fogyasztásig ott is marad. 
2-3 óra minimum szükséges, hogy szépen összeálljon gyönyörűséges tortává.

Tálalás előtt 1 dl tejszínt keményre felverek / ez el is maradhat /, a torta peremére körbe, kis habfészkeket formázok, amibe színes apró cukorkákat teszek, húsvétkor tojáscukrokat, vagy gyöngyszerű tortadíszeket, ha egy kicsit csicsáskodni szeretnék a vendégek vagy a család előtt.
Nagyon kellemes, savanykás, de azért édes és friss, citrom ízű-illatú, könnyű torta, mindenki szereti.





Argentin ételmesék... Carbonada marharagu....azaz marhapörkölt, vagy marhagulyás.... csak másképp

Ez egy autentikus argentin étel, ott, ahol a hatalmas marhacsordák legelésznek a pampákon, rengeteg marhahúst esznek, fő-fő eledel.
Elsősorban persze rengeteg steak-et sütnek, az argentin steak világhírű, vajpuha, omlós, Buenos Airesben egymást érik az ilyen kiülős-beülős éttermek, ahol millióféle faszénen sütött steakvariáció kapható, fiatal kecske egészben sütve, mini hurkák, különleges fűszeres kolbászkák társaságában, és hozzájuk az isteni kenegetős szószok garmadája, amit ők chimichurrinak hívnak.

Chimichurri receptje: nagyon finom, fűszeres mártogató bármilyen más sülthöz is kiváló, nemcsak steak-hez
4-5 közepes hagyma kockára aprítva /felét félretenni/
6-8 paradicsom szintén kockára /felét félretenni/
1 közepes fej fokhagyma gerezdjeire és apróra vágva
/1 cs. korianderzöld apróra vágva, én nem használom, valamiért nem bírom az ízét, illatát/
2 cs. petrezselyemzöld apróra vágva
kevés oregano
1-2 ek. borecet, legjobb a vörösborecet
csípős chili vagy hegyes erőspaprika apróra vágva

olívaolaj

Kevés olajon a hagyma felét, a paradicsom felét, a fokhagymát, a zöldfűszereket összepirítjuk, majd hozzákeverjük a borecetet, összepároljuk, nem szabad sűrűnek lennie, ha netán az, akkor egy kevés vízzel higítsuk, sózzuk, összeforraljuk és a tűzről levéve belekeverjük a hagyma és paradicsom másik, nyersen hagyott felét és az erős paprikadarabokat.
Bármilyen sülthúst mártogathatunk bele, nemcsak steak-et, sült zöldségeket is, krumplit is, hűtőben, jól záródó üvegben eláll egy ideig.

/persze az argentínok nemcsak a marhát, hanem a bárányt, a kecskét is eszik például és olyan vajpuhára sütve, mint az álom, hogy most mást ne is soroljak/
Argentína csodálatos ország, a sokszínűségével, az isteni ételeivel, a tangóval, a kedves emberekkel...

Ezt az alábbi pörköltszerűséget is rendszeresen készítik, főtt rizzsel elkeverve a gaucho-k /marhapásztorok/ napi eledele, de a városokban, a polgárok is fogyasztják hétköznapi szinten, a hús mellé belefőznek kukoricacső darabokat, paradicsomot, burgonyát.
Én az alapételt szoktam készíteni, mi így szeretjük:

Hozzávalók a carbonada raguhoz:
1 kg marhahús, lehetőleg színhús
őrölt kömény
2 db nagy vöröshagyma
3-4 gerezd fokhagyma
olaj, liszt
1 ek.cukor, só, bors
1-2 dl sör

1 kg marhacombot, hátszínt, vagy az olcsóbb lábszárt, vagy a rostélyosnak azt a belső, csont nélküli szeletét nagy kockára vágva, egy serpenyőben, kevés olajon megpirítom, majd egy nagy vaslábasba öntöm át és bőven meghintem őrölt köménnyel.
A 2 nagy fej vöröshagymát, szintén nagyobb kockákra aprítom és 3 gerezd fokhagymával együtt ugyanabban a serpenyőben a maradék zsiradékon - esetleg teszek még hozzá olajat - szintén megpirítom, amikor már eresztett egy kis levet, 1 ek. cukorral együtt karamellizálom, majd ezt is a vaslábasba töltöm, a húsra.
A serpenyőbe megint egy kis olaj megy, majd 1-2 ek. liszt rá, összepirítom, majd bő 1-2 dl sört ráöntök, kiforralom és ezt is ráöntöm a lábasban várakozó hagymás-húsos egyvelegre. Sózom, borsozom bőven és beteszem a sütőbe, úgy másfél-két órára. 
Az idő leteltével vajpuhán veszem ki.

Friss bagett, vagy fokhagymás pirítós, de sajtos fokhagymás szélesmetélt is illik hozzá köretnek és persze óriási mennyiségű bármilyen saláta, amit csak szeretünk.

Ha netán maradna másnapra, főtt rizzsel összekeverve, mint rizseshús is megállja a helyét.
Nálunk eddig még ez soha nem fordult elő, nem maradt egy darabka sem, sőt olyan gyorsan fogyott el, hogy mire észbekaptam nem volt miről fotót készíteni, legfeljebb az üres vaslábasról.

Vendégségre, kerti partira különösen alkalmas fogás.




Túrógombóc édesen....


Kis adag:
1/2 kg túró
2 dl búzadara
3 tojás
1-2 ek. cukor
1 vaníliáscukor
csipet só
citromhéj reszelve

Még hozzá: langyos tejföl, pirított zsemlemorzsa, porcukor, kevés őrölt fahéj a tálaláshoz

Egy nagy tálba teszem a hozzávalókat, és tiszta kézzel jól összegyúrom.
Legalább 1 órát pihentetem.
Ezek után odateszek egy nagy lábas vizet, ha felforrt, sózom, és a vizes kézzel formázott gombócokat szép lassan, gyöngyöző forralással kifőzöm. Feljön a víz tetejére, de kell min. 15 perc, hogy átfőjön. Leszűröm.
Tányérra teszek 3 db-ot, meghintem pirított zsemlemorzsával, bőven locsolok rá tejfölt, és megszórom porcukorral.

Soha nem szabad zsemlemorzsába forgatva állni hagyni, mert megkeményíti a gombócot, csak közvetlen tálaláskor szabad rászórni.

Túrógombóc sósan, kaprosan... köretként



Túrógombóc kaprosan sósan... köretként 25 dkg túró
2 tojás
bő 1 dl búzadara
só ízlés szerint
1 cs. kapor apróra vágva / el is maradhat, enélkül is jó /

Jól össze kell keverni a hozzávalókat, majd min.30 percig pihentetni. 
Vizet forralni, sózni, és lassú gyöngyözés mellett, a vizes kézzel formázott gombócokat kifőzni. Min. 10-15 perc kell, hogy átfőjenek.
Ételtől függően vágott kaporral, vagy petrezselyemmel megszórva lehet tálalni.

Pörköltek, tokányok, paprikások, tejfölös, bő szaftos húsok különlegesebb körete lehet.








Barátfüle avagy Szilvalekváros derelye... kétféle módon is készítve...





Krumplis tésztával:
1 kg burgonya /csak régi, azaz öreg krumpli lehet, az a bizonyos lisztes fajta jöhet szóba, újkrumpli SOHA!/
1 púpos ek. sertészsír
liszt amennyit felvesz
csipet só

kemény szilvalekvár - piacon lehet beszerezni
zsemlemorzsa, őrölt mák, cukor
olaj

A krumplit hajában puhára főzöm, azonnal megpucolom és még forrón-melegen összetöröm egy nagy tálban, hagyom kihűlni. 
Hozzákeverem a zsírt, a sót és annyi lisztet, hogy jól gyúrható tésztává váljon. 
Nem szabad se túl lágynak, se keménynek lennie, olyan jó puha legyen, jól lehessen nyújtani.
Ha összegyúrtam a tésztát, pihentetés nélkül azonnal vékonyra kinyújtom. 
Előveszem a fánkszaggatómat vagy egy kb. 6 cm átmérőjű poharat-bögrét, mikor mit. Ugyanis ezzel fogok köröket kivágni a tésztából, természetesen mindig lisztezve. 
Mikor ezek megvannak, 1 teáskanálnyi lekvárt pöttyintek minden kör közepébe, néha a lekvárba egy fél szem diót is szoktam belenyomni, de anélkül is finom, majd a tésztakör egyik felét ráhajtom a másik felére, a lekvárnak nem szabad kilátszania, a széleit összenyomkodom, lehet egy villával is, hogy a lekvár majd a főzésnél ne tudjon kifolyni.
Egy nagy lábasban odateszek vizet , ha forr sózom és óvatosan belerakom a derelyéket, egyszerre nem szabad nagyon sokat, inkább több részletben kell kifőzni, hogy kényelmesen elférjenek. 
Lassú gyöngyöztetéssel főzöm, ha feljön a víz tetejére, még 1-2 perc fővés szükséges és készen van. Leszűröm.
A leeső tésztából nudlit sodrok, azt főzöm ki utoljára.


Az én családomban az a szokás, hogy imádják cukros mákba forgatva enni, de pirított fahéjas zsemlemorzsában hempergetve is finom, én meg inkább így szeretem.
Ezzel a tésztával csinálom nyáron a sárgabarackos gombócot /élek-halok érte/, ősszel a szilvásgombócot, sőt csak nudlit is lehet készíteni az egész mennyiségből. 
Télen szilvalekvárral töltött gombócot vagy derelyét is szoktam csinálni ugyanígy, vagy akkor nem félbehajtom a kör alakú tésztát hanem gombócozom a két tenyerem között.
A forma végül is mindegy.






Gyúrt tésztával is szokták a barátfülét készíteni, így is nagyon finom, biztosan sokan vannak, akik csak így ismerik.

Tészta hozzávalói:
annyiszor 10 dkg liszt+ 1 tojás, ahány személynek készül.
Tehát 4 főre: 40 dkg liszt és 4 tojás.

Jól összegyúrni pici vízzel, inkább keményre, vagy a kenyérgéppel meggyúratni.
Lisztezett deszkán vékonyra nyújtani, vagy tésztagéppel kinyújtani, kb. késfoknyi vastag legyen, és itt is köröket szaggatni......a többi ugyanaz.

Egy jó leves után, fölséges egy étel.


Gyümölcsös, morzsás sütemény


Egyszerű, nagyon finom, gyorsan összedobható sütemény

2 kg bármilyen gyümölcs: alma, körte, szilva, cseresznye, meggy - kimagozva, darabolva. /Lehet vegyesen is/

Egy sütőtálat, vagy mélyebb tepsit kivajazok, beleöntöm az előkészített gyümölcsöt, tetejét megszórom 15 dkg cukorral /finomabb ha barnacukor/, fahéjjal ízlés szerint.

Tészta a tetejére:

1./
15 dkg liszt, 15 dkg cukor, 15 dkg zabpehely, csipet só, 15 dkg vajjal jól elmorzsolva, és rá a gyümire.

vagy

2./
15 dkg liszt, 15 dkg cukor, 1 tk.sütőpor, csipet só, az 1 tojást- 1 dl joghurtba keverékkel morzsolva össze és rá a gyümire.

Mindkettővel nagyon jó, inkább kanállal ehető, szottyos-karamellás aljú, de a teteje viszont ropogós.
A tetejére, sütés előtt, lehet szórni mandulaforgácsot, durvára tört diót, ezek rápirulnak, finomabbá teszik.
Én mindig vaníliafagyival tálalom.


Ropogósra sült hagymakarikák....



Kétféleképpen szoktam készíteni.

3-5 db nagy vöröshagyma félcentis karikára vágva, gyűrűire szedve, 

1./ 
liszt, olaj - a lisztbe forgatva, forró olajban kisütve, sült húsokhoz /pl: Lyoni, rostélyos/

vagy

2./
2 tojás
10 dkg liszt
1 dl tej
olaj

A tojásfehérjéket kemény habbá verni. A sárgákat a liszttel és kevés tejjel sűrű masszává keverni, majd hozzá a hab. A hagymakarikákat először lisztbe forgatni, majd a masszába és a forró olajba. Ropogós pirosra sütni. 

Mindkettő variáció köretnek is, de magában is nagyon finom.



Tejszínes zöldbabköret...



0,5 kg zöld színű zöldbab /lehet mirelit is, lehet sárga színű is/
2-3 gerezd fokhagyma
2 dl tejszín
2 tojássárgája
só,bors

Sós vízben roppanós puhára főzöm a babot. A tejszínt és a tojássárgákat jól kikeverem, hozzáadom a pépesre nyomott fokhagymát is, egy serpenyőben mindent összevegyítek, sózom,borsozom.

Bármilyen párolt zöldséget a fent leírt és az előzőekben leírtak szerint lehet készíteni, rögtön érdekesebb köretek lesznek, mint az unalomig nyúzott krumpli vagy rizs.

Tejszínes sárgarépaköret...



2-3 cs.új répa /lehet régi is, kis hasábokra vágva, előtte puhára párolva/
4 szál újhagyma
5 dkg vaj
1 cs.petrezselyem
2-3 dl tejszín

Serpenyőben vajat forrósítok, rádobom a jól megmosott répákat, sózom-borsozom. kb.5 perc párolás után hozzáadom a karikázott újhagymát, zöldjével együtt és a petrezselymet apróra vágva. Végül a tejszínt és jól összeforralom.
Konzerv bébirépával még gyorsabb, levét leöntöm és összeforgatom az összes hozzávalóval /vaj,fűszerek,újhagyma,tejszín,petrezselyem/ majd átforrósítom.
Fagyasztott bébirépát is lehet csak vajon is párolni, akkor csak hozzátesszük és fedő alatt puhára pároljuk, sózzuk.
Ha öreg sárgarépánk van, akkor a tisztítás és hasábokra aprítás után kevés vízben kicsit pároljuk meg és csak azután tegyük vajra.
Mindenképpen nagyon finom, könnyű körete bármilyen sültnek.

2010. március 15., hétfő

Buggyantott tojásos, sültszalonnás, salátás gyors ebéd... a la Rick Stein



Rick Stein angol szakács készítette  francia recept alapján -
/miközben egy franciaországi csatornán lefelé hajózott a Földközi-tenger felé egy üres halszállító kishajón, útközben itt-ott megállva, és megkóstolva a vidék jellegzetességeit, finomságait, no és persze bevásárolni, mert a hajón is főzött/ - 
Az eredeti neve ennek az ételnek Frisée aux lardons, a francia vidék, mondhatnám a francia paraszti élet egyszerű, gyors és nagyon finom étele.
Lehet salátaként enni, lehet ebédre, vacsorára, lehet egytál ételként. 
Érdemes.

15 dkg kolozsvári húsos szalonnát kis kockákra vágni, és jól kisütni ropogósra.
Személyenként 2 szelet kenyeret is kockákra vágni, a szalonnához adni és összepirítani.

Közben vizet forralunk kis lábasban a buggyantott tojásnak, ecetet teszünk hozzá 1-2 kanállal, majd amikor gyöngyözően forr, egy merőkanálba beleütünk egy tojást és óvatosan köröztetve beleeresztjük az ecetes vízbe, a fehérje körbeveszi a sárgáját, belül krémes marad, kb.2 perc ! és szűrőlapáttal ki lehet venni. Jöhet a következő tojás. 
Személyenként 1 db. tojás elég. 
De aki többet akar, mert nagyon szereti, az többet csinál.

Mosott zöldsaláta vagy jégsaláta leveleket falatkákra megtépkedve elrendezünk egy tányéron, rászórjuk a szalonnás-kenyérkockákat, arra a buggyantott tojást /ha kettévágjuk lassan szétfolyik a krémes sárgája, valami isteni, csipet só rá/ és végül meglocsoljuk az alábbi öntettel : a szalonnazsíros serpenyőbe kevés ecetet loccsintunk, 2 tk. dijoni mustárt elkeverünk vele, kevés olajat hozzá, összeforralni és ráönteni-locsolni az ételre.

És még mondja valaki, hogy nem csodás!
És gyors! és egyszerű!
Eszméletlenül finom, könnyed étel.




Különleges, szokatlan köretek.....


Almapüré

1 kg alma megmosva, cikkekre vágva /nem kell mghámozni, csak a magházát kivenni/
vajat lábasban olvasztani, rá az alma, pici víz és puhára főzni. Krumplipürével sültekhez.

Kelkáposzta


Egy kisebb fej kelkáposztát cikkekre vágni, lábasba tenni, megszórni őrölt köménnyel, sóval, pici víz. Fedő nélkül, rázogatva, kevergetve a gőzében roppanósra párolni. 
Ropogós kakastaréjjal /sült szalonna/ vagy disznótoroshoz nagyon finom.

Petrezselymes új sárgarépa


Személyenként 1 cs. új répa jól megtisztítva, elég jól megmosni, amíg zsenge. Sóval,pici cukorral vizet forralni, majd 5-10 percig főzni, nagyságtól függően. 
Egy serpenyőben vajat olvasztani, rádobni az apróra vágott petrezselymet és ebbe forgatni a répát.
A képen roppanósra párolt zöld ceruzabab is került mellé.

Paradicsomos-Zöldbabos


Olajon vagy vajon 2 gerezd fokhagymát- karikákra vágva dinsztelni, hozzá 3-4 érett paradicsom kockára vágva /héját le lehet húzni, forró vízbe mártva /majd ehhez előre megpárolt, egészben hagyott zöld ceruzababot forgatni, sózni-borsozni.





Spárga krémsajtban

Zöld vagy fehér spárgákat /mindegyik jó, sőt a fagyasztott is/tisztítás után ,sóval,pici cukorral felforrt vízben,roppanósra párolni,2-4 perc. Egy serpenyőbe, egy kevés párolólét merni majd ebbe bármilyen tejszínkrémsajtot tenni, a rudacskában kapható camping sajt is jó. Végül beleforgatni a spárgákat.




Mexikói zöldségkeverék


Jó a fagyasztott is, fogyasztás előtt sós forrásban lévé vízben előpárolom, de csak roppanósra, de ha frissből állítjuk össze, még jobb.

1 nagy doboz főtt kukorica, levétől leöntve
1 cs. zöldbab, bármilyen lehet, roppanósra párolva
2-3 sárgarépa kis kockákra, előfőzve
Vajat forrósítok serpenyőben, majd az összes párolt zöldséget átforgatom rajta, picit sózom.
Tálaláskor apróra vágott friss petrezselyemmel érdemes meghinteni.