Ezért vártam már a hideget, hogy kocsonyát lehessen főzni, mert imádjuk.
Miközben eszem már nem is érdekel annyira, hogy kint hideg van.
Receptleírás részletesen itt a nagy adagra vonatkoztatva
Kocsonya kis adag 2 főnek, azaz 6 tányérral
2 db köröm, ha kicsik akkor 3 db
1 db csülök
30 dkg sovány sertéscomb, ha nincs csülök !!!!
1 darab füstölt csülök, vagy oldalas, vagy sonka /el is maradhat, ezek nélkül is finom lesz a kocsonya, de tagadhatatlan, hogy sok ízességet hozzá is ad a füstölt hús/
1 tekercs bőr /elhagyható, mert enélkül is megalszik a lé, de ezzel keményebb, vághatóbb lé a végeredmény/
1 nagy vöröshagyma héjastól
1 fej fokhagyma, gerezdekre bontva
1 ek. szemes fekete bors
1 db hegyes erős paprika
1-1,5 ek. só
6 literes fazék
A körmöket alaposan megtisztítom, általában darabolva veszem, mert szólok a hentesnek, hogy kocsonya lesz és ő megcsinálja helyettem, a 6 literes fazék aljába helyezem a csontos résszel lefelé, mellé megy az ugyancsak szép tiszta csülök, vagy ha az nincs akkor a szép sovány sertéscomb.
Felengedem hidegvízzel és a tűzre teszem nagy lángra, felforralom.
Amikor felforrt lehabozom, egy szűrővel leszedem a keletkező habot, majd beleteszem az összes fűszert és visszaveszem a lángot egészen kicsire, épp csak zizeregjen a lé a fazékban, majd kötelezően 4 órát főzöm így.
A végére egészen biztosan leválik a csontról a hús és a bőr és megalszik a lé is.
Megjegyzés: Az én kocsonyalevem nem kemény, amit vágni lehet a késsel és egy darabban marad, hanem gyönge, rezgős, ha megmozgatom a tányért picit rezeg, ha eszem a villával és késsel olyan csillogó gyöngyszerűvé válik. Mi a férjemmel így szeretjük.
Aki viszont keményre szeretné az vegyen pluszban egy tekercs bőrt is a hentesnél és azt is főzze bele.
Tehát amikor letelik a 4 óra, akkor leszűröm a levet egy másik fazékba, kikészítem a tányérokat, ennél a kisadagnál 3 öblös és 3 mélytányér szükséges.
Kicsontozom a körmöket, csülköt - a csülöknek csak a sovány részét használom, a kövér bőrös részt a csontokkal együtt kidobom - minden tányér aljába elhelyezek körmöt, bőrével lefelé, a csontok helyére teszem a soványhúsból vagy a csülök sovány részéből a darabokat szépen elosztva, jusson minden tányérba ez is, az is.
Általában tányéronként 1 mokkáskanálnyi erős-pistát is teszek a húsok mellé, meg a főtt fokhagyma gerezdeket is elosztom a tányérokban.
A lé amikor átszűrve már állt egy keveset akkor szépen le lehet zsírozni, fogok egy merőkanalat és lassan, óvatosan lemeregetem a tetején összeállt zsírréteget és kiöntöm, amikor ezzel megvagyok akkor minden tányérba kimeregetem a szép tiszta levet a húsokra, lehetőleg jó sok legyen rajtuk, azaz igyekszem színültig telemerni. 1 éjszakát letakarva pihen a hideg konyhában, majd másnap reggel egyenként befóliázom a tányérokat és mennek vagy a hűtőbe, vagy ha kint jó hideg van, akkor a teraszra a konyhaablak párkányára, onnan hozom be az evészeteinkhez annyit amennyi szükséges éppen.
Tálaláskor friss puha kenyeret adok mellé, nagy bögre forró teát, citromot, mert a férjem azzal szereti, én a saját tányéromat még vékonyan meghintem pirospaprikával, mert én meg így szeretem.
Hallottam olyat is, hogy egy lilahagyma felkarikázva, jól megsózva, szintén finom kísérője a kocsonyának, nem lehet rossz, ki fogom próbálni.
Számomra megunhatatlan étel, egyszerűen imádom.
Desszertnek meg fincsi túrógombóc, sok édes tejföllel, pirított morzsával.
Részletes receptleírás itt