a legméltóságteljesebb cica volt

a legméltóságteljesebb cica volt
Tituka 2006-2018 élt 12 évet és 9 hónapot

a legszebb kutyuska

a legszebb kutyuska
Falatka most 10 éves

a legokosabb cica

a legokosabb cica
Szaftika most 10 éves

Keresés ebben a blogban

2014. január 30., csütörtök

Fokhagymás sertéssült ceruzababbal.....




Szeretem ezeket az egyszerű sülteket, nagyon fokhagymásan, sok zsírban lassan sütve, párolt ceruzababbal és rizskörettel, amit szintén bőven, a szottyosodásig locsolok a szafttal.
Gondolom nem nagyon kell ecsetelnem, hogy mennyire finom.

Bármilyen sertésféle jó, elsősorban a tarja, az oldalas, a lapocka, de jó a comb is szeletelve,
sózva, borsozva,
a húst mindig szeletelve, darabolva teszem tepsibe, soha nem sütöm egyben, így garantáltan könnyebben átpuhul, átsül és minden szelet ízesebb lesz, mint az egyben sütésnél, amikor is annak a belseje átpuhul ugyan, de nem sül és nem jutnak el odáig a finom ízek sem, szeletelés után szárazabb és ízetlenebb.
Az én ízlésem szerint legalábbis.
2 fej fokhagyma gerezdekre bontva és a hús szeletek közé, mellé téve
3-4 ek. jóféle házizsír rákanalazva, no meg 1 dl víz aláöntve
Fóliával lefedem a tepsit és mehet a 180 fokos sütőbe jó 1 óra párolásra, majd fóliát levéve, hőfokot 200-ra felnyomva, pirításra.
A színén látszik mikor jó, de 15-20 percnél tovább semmi esetre se pirítom tovább, mert kiszárad.

Rizsköret kétféle párolási módja
Közben megfőzöm a rizst :
1./ amit lehet úgyis, mint a tésztákat, bő forró és sós vízben puhára főzni, leszűrni és egy tálban összeforgatni a sült húszsírral, meghinteni petrezselyemzölddel, Ázsiában csak így főzik ...
2./ minimális zsiradékon átpirítva, felöntve dupla mennyiségű folyadékkal, sózva, borsozva, petrezselymezve,  ilyenkor 5-8 percig forralom, majd elzárom, tiszta konyharuhával letakarom és hagyom, hogy saját gőzében puhulva minden folyadékot magába szívjon ...
Tálalás előtt egy villával fellazítom, hogy pergős szemeket kapjak.
Ennél a második főzési módnál szoktam a zöldborsót hozzáadni, amikor a fűszereket, akár frissen, akár fagyottan és a végére kész a Rizibizi.

Zöldségköret - jelen esetben - Ceruzabab
Bármilyen zöldségköretet készíthetünk mellé, mexikóit, sárgarépát, brokkolit, karfiolt, kukoricát, ceruzababot, vagy akár vegyesen, mindegyiket úgy készítem, hogy egy nagy serpenyőben minimum 5 dkg vajat olvasztok, de inkább többet és ráborítom jelen esetben a fagyott babot, lefedem és időnként átforgatva, saját gőzében roppanósra párolom. 10 perc alatt mindegyik készen van.
A sárgarépánál előbb egy-két ek. cukrot karamellizálok, majd ezután megy rá a vaj és a répa, a többi ugyanaz, rendkívül finom köret.
Mindegyiket párolás közben megszórhatjuk petrezselyemzölddel, csak jót tesz nekik.


... na és itt a finom sült zsír, hát ezért szeretem sok zsírban sütni a húsokat, mert utána leszűrve, kifagyasztva, tele finom fokhagymagerezddel, puha kenyérre kenve enni, sok, sós hagymakarikával vagy hegyes erős paprikával, vagy ecetes almapaprikával - de almával is szoktam enni, sőt kovászos uborkával is valami fenséges reggeli és vacsora - főleg ilyen hideg, téli napokon, megjegyzem a nyáriakon is.
Nagyon szeretjük és rendszeresen esszük is, évszaktól függetlenül.



 

2014. január 27., hétfő

A hétvége termése....


... hála az égnek megúsztuk a havazást, nem irigyeltem a déli megyékben lakókat, oda zúdult minden.
Viszont nagyon hideg van, az az orrcimpaösszeragasztós hideg, meg is fáztam kissé a ki-be futkározástól, mert ugye én vagyok a hajnali műszakos /6 óra/ állatetető,  a hűlésből már úgy-ahogy helyre is jönnék, csak a köhögés ne volna, majd szét szakad mindenem, de most már iszom az Erigon szirupot, emlékszem gyerekkoromban is ez volt a köhögéscsillapító. Remélem hatni fog.
Amikor kész vagyok és megetettem az éhes "fenevadakat", ilyenkor télen azonnal visszabújok még a jó meleg takaróm alá az ágyikómba és következik a második durmolós menet, úgy 9 - 9,30 óráig.
Annyira jólesik, akkor is, ha nem vagyok beteg, de ilyenkor meg pláne.
Úgy éreztem ma reggel is, hogy tavaszig nem akarok felkelni.
Bezzeg tavasztól-késő őszig/télig dehogy fekszem vissza, imádok kint bóklászni a kertben korán reggel, élvezni a napot, a madarakat, a kék eget, nyáron mezítláb a harmatos füvet, almát, barackot rágva, meggymagokat köpködve, mikor minek van szezonja.
De hol van még a tavasz.... a kutya nem ette még meg a telet... de február 2-án erősen figyelni fogom süt-e a nap, ha igen a medve meglátja az árnyékát és visszamegy aludni a barlangjába, azaz hosszú lesz a tél.
Drukkolok, hogy jó ronda, lehangoló szürkeség legyen azon a napon, mert akkor már kint marad, és hamarosan megjön a tavasz.....

Persze az elmúlt hétvégén is finomakat ettünk.... és sütöttem is, mert szombaton vendégeink is voltak.

Az itt látható receptek három bloggertársamtól származnak, köszönet érte nekik :-)))))


Kolbászkrémes sajttekercs ...  az ötlet Aleda konyhájából
nagyon finom, abbahagyhatatlan csemege, csak úgy magában is, de retekkel, újhagymával vagy pórékarikákkal is valami isteni.

1 cs. szeletelt sajt /bármelyik megfelelő, amit szeretünk/
jóféle füstölt paprikás parasztkolbász, nem árt, ha friss, puha
puha vaj

A kolbászt megszabadítottam a héjától és egy tálba morzsoltam, majd hozzáadtam a puha vajat és egy villával elegyítettem, összenyomkodtam, majd jól egyneművé kavartam.
Mindezt lehet késes aprítóban is, ott talán még szebb is lesz a végeredmény, de akinek nincs az boldogul így is.
Egy tepsibe sütőpapírt fektettem, majd rá a sajtszeleteket egymás mellé úgy, hogy a szélein 1 cm-nyire fedjék egymást, majd betettem előmelegített forró sütőbe, hogy kicsit megolvadjon, felpuhuljon, hajtogathatóvá váljon, ez 2-4 perc, jól lehet látni a sajton amikor már ki lehet venni.
A sütőpapírral együtt kiemeltem az asztallapra, rákentem a vajas kolbászkrémet, majd a papírral együtt feltekertem és a két végénél a papírt megcsavartam, úgy nézett ki, mint egy nagy, kövér szaloncukor, és betettem a hűtőbe dermedni.
Fogyasztás előtt kivettem, letekertem a papírt róla és egy éles késsel felszeletelve tányérra sorakoztattam.
Guszta, mutatós és nagyon finom, kiváló vendégváró is, kössz Adélkám ezt a klassz ötletet !






Mákos-almás kevert süti őzgerincben ... a recept Trinity konyhájából  /aki Mágitól vette az ötletet, tehát a helyzet amikor a receptek összeérnek/

5 egész tojás
15 cukor
csip.só
citromhéj

10 dkg olvasztott vaj langyosan

30 dkg őrölt mák
5 dkg liszt
2 kk. sütőpor

egy marék kerek mogyoró
2 db alma reszelve
5 dkg mazsola
5 dkg aszalt vörös áfonya

1/2 dl tejszín

A vajat olvasztottam és amíg hűlt, egy tálban habosra kevertem a tojásokat a cukorral, citromhéjjal, majd hozzácsorgattam a langyos vajat is.
Egy másik tálban összekevertem  a mákot, lisztet, sütőport és kanalanként, állandóan keverve a tojásos keverékhez adtam.
Ha túl sűrű lenne, lehet lazítani kevés folyékony tejszínnel.
A legvégén hozzákevertem a gyümölcsöket.
Szilikonos sütőformába töltöttem és ment a 180 fokra előmelegített sütőbe, ahol lassan kb. 50 percig sült, a végén persze tűpróbával néztem a közepét, jó-e.
Jó volt.
Teljesen kihűtve tálra borítottam, bőven porcukroztam, majd tálaláskor szeleteltem és finom, fanyar somlekvárral tálaltam.
Csudajó volt Lil, nagyon köszönöm !



Most kóstoltuk meg a penyigei somlekvárt, életemben először kóstoltam, mondhatom nagyon finom, édesen fanyar íze tökéletes volt a mákoshoz.
Beleszerettem.







Krumplis pogácsa ...  Mági konyhájából ... illetve Édesanyja 100 éves receptfüzetéből ....milyen csodák lehetnek még ott ?

40 dkg főtt áttört krumpli /mérés hámozás után, kockázva, sós vízben puhára főzve, levét félretenni, mert kell!!!/
kb. 40-60 dkg liszt
1 tasak porélesztő vagy 1/2 kocka friss a szokott módon pici tej-pici cukor keverékébe morzsolva
1 ek. só
bő kispohárnyi tejföl
20 dkg puha zsír  /lehet puha vajat is használni/
1 tojás kissé felverve a lekenéshez



Egy nagy tálba beleszórtam kezdésnek 40 dkg lisztet, hozzákevertem a porélesztőt, a sót, az áttört már langyosra hűlt krumplit, a zsírt, a tejfölt és kezdtem eldolgozni, dagasztani, majd a krumpli főzőlevét is hozzácsorgattam, közben még lisztet adtam hozzá, 
-először is én szeretem zsírral készíteni ezeket a pogácsákat, szerintem - de ez csak az én véleményem - sokkal ízesebb, finomabb lesz tőle, aki ettől idegenkedik készítse nyugodtan puha vajjal, biztos ugyanolyan finom lesz attól is. 
-másodszor, általában porélesztőt használok, azért mert könnyű tárolni, mert szerintem ugyanolyan hatásos, mint a friss, bár olykor használom a frisset is.
-harmadszor, általában géppel dagasztom be és kelesztem a tésztákat, most is így történt, de le akartam írni, hogy tálban és kézzel dagasztva hogy megy, mert nincs mindenkinek kenyérgépe. 
Szóval, ha géppel, akkor mindig alulra a nedves dolgok mennek, a folyadékok, zsiradékok, főtt burgonya stb. só, majd a tetejére a liszt és arra az élesztőpor, mert az élesztő nem érintkezhet semmivel, csak a dagasztás során majd. Fontos!
Addig dagasztjuk a tésztát amíg elválik az edény falától is meg a kezünktől is, szép simának és kissé lágynak, puhának, de jól és könnyen gyúrhatónak, nyújthatónak kell lennie a végeredménynek. 
Menet közben ezt érzi már az ember, ha kicsit keményebbnek tűnne, akkor mehet még folyadék, ha nincs már krumplilé akkor langyos víz, de mindig csak kevés egyszerre!
Ha túl lágynak, folyósnak bizonyul akkor még lisztet kell szitálgatni hozzá, de itt is mindig csak keveset egyszerre!
Ha megfelelő akkor szépen letakarom egy konyharuhával és hagyom kelni.
Bekapcsolom a sütőt 200-220 fokra.
A pogácsáknak nagyon forró sütő kell, hirtelen kell sülniük, mert ha lassan, alacsony fokozaton, akkor kiszárad.
Amikor a tészta a duplájára növekedett, lisztezett deszkára borítottam, kézzel széthuzogattam amennyire csak tudtam, mivel lágy állagú,  de pont emiatt lesz könnyű a végére, nem szeretem sodrófával nyújtani, mert akkor kinyomom az élesztő által keltett légbuborékokat.
Kb. 4 cm-es pogácsa szaggatóval szépen kiszaggattam és vékonyan kiolajozott tepsikre, egymás mellé raktam közvetlen közel, mivel lágy a tészta nehogy elterüljön, hanem felfelé növekedjen majd sülés közben.
Kicsit még pihentek a tepsin, majd lekentem mindegyiket felvert tojással és egyenként beraktam a forró sütőbe ahol is csodás pirosra sütöttem.
Az első adagnál /kerek tál/ 5-10 percig alsó-felső sütésen ment, majd átkapcsoltam légkeverésre, a másik adagnál /tepsis/ rögtön légkeveréssel indítottam és csak az utolsó 5 percben kapcsoltam vissza alsó-felsőre.
Tapasztalatom, hogy jól, és ropogósra sütve nekem finomabb, vagyis a kerek tálban lévő pogácsákat hamarabb kivettem, kb. 20 perc után, ezek puhábbak, foszlósabbak lettek.
A tepsin lévők viszont legalább 25 percet töltöttek bent és kívül ropogósabbak lettek, a belsejük viszont ugyanúgy puha.
A végeredmény nagyon finom, így is, úgy is, csak ettük és ettük, langyosan és frissen a legeslegjobb, de az a pár darab ami véletlenül megmaradt, másnap is puha volt, reggelire a teám mellé nagyon jólesett.
Ági nagyon köszi, még sokszor fogom megsütni !




2014. január 21., kedd

A nyáron eltett lecsóm....




Úgy képzeljétek el, hogy csak most először bontottam fel a saját eltevésű lecsómból, igaz most rögtön két üveggel.
Paradicsomlét még egyet sem, pedig de szeretem meginni is, csak úgy, meg paradicsomlevesnek is.
Az igazság az, hogy mint múzeumi kiállítási tárgyakat úgy nézegetem az üvegeimet a kamrapolcon lett légyen az lekvár vagy savanyúság vagy lecsó vagy paradicsomlé.
Vagy mint egy tájképet.
Büszkén és gyönyörködve.
... És nem bontok fel semmit, eddig eszembe sem jutott, illetve nincs szívem megtenni.
Asszem nem vagyok komplett.




Szóval végre felbontottam, mert annyira megkívántam a nyári ízeket, hogy ez végül legyőzte bennem a "csak" gyönyörködési vágyat, hagymát dinszteltem alá, jó sokat, majd ráborítottam a két üveggel és hagytam összepárolódni, mert az én eltevésemben félig nyers a lecsó, hogy pont ilyenkor kelljen összefőzni roppanósan puhára, a végén hozzá a virsli, vagy debreceni és kész.
Ja és kellett bele egy fél teáskanálnyi erős pista.
Egyszerűen csodás íze volt, igazi nyári, édes paradicsom és friss paprika íz.
Köretnek tarhonya lett tálalva.
Akkora adagot bevágtam, hogy most csak pihegek.
Nagyon finom.
Minden évben muszáj eltenni, mert ez így az igazi.





2014. január 20., hétfő

Vargabéles....





Hogy én ezt mennyire szeretem... finom édes, túrós, vaníliás, mazsolás.....
minden nap megenném.....most édes tejföllel locsolva, de finom lekvárokkal is szoktuk....
Egy jó dús leves után, vagy csak úgy magában is... tökéletes ebéd...

Részletes receptleírás  itt




2014. január 19., vasárnap

Mégegyszer a karácsonyról.... ajándék nekem.....




Londonban élő, tehetséges unokahúgomtól kaptam ezt az édes, cuki, receptes könyvecskét karácsonyra, ami ráadásul számomra a szeretetértékét ezerszeresen megnöveli, hogy ő ezt saját kezűleg készítette nekem.
Van ahova írhatok, van kis tasak, ahová receptcetliket tehetek, és vannak benne olyan lapok, amin már ott a recept és közben majd minden oldal csodás képekkel díszített.
Olyan régimódias, nagyon klassz.
Nagyon tetszik és nagyon örülök neki.
Könnyekig meghatott.
Nagyon köszönöm Petra !
Nagy becsben fogom tartani :-))))))







2014. január 18., szombat

Csirkeszárnyak fűszeresen ropogósra sütve... vajon párolt zöldségekkel... krumplipürével...




Igazán gyors, könnyű ebéd... amikor nem akarok sok időt a konyhában tölteni....
Sokszor készítem, mert egyszerű, gyorsan kész, kedvemre tudom variálni, épp mihez van gusztusunk, 
csirke alsócombbal is tökéletes, lehet közé csirkemájat is vegyíteni, szóval csak fantázia és kívánalom kérdése az egész.....

A csirkeszárnyakat jól befűszerezem szárnyas fűszerkeverékkel, majd pici vízzel és pár kanálnyi olajjal párolom, elősütöm 180 fokon, úgy egy órányit. 
Akkor kiveszem a sütőből, a félig sült szárnyakat kiszedem egy tálba, a visszamaradt zsiradékra rászórom most például: egy kilónyi fagyasztott mexikói zöldségkeveréket, de bármilyen más zöldség is megfelel, például még nagyon szeretem  zöld ceruzababbal, vagy brokkolival is.
Visszateszem a szárnydarabokat a zöldségekre és vajdarabkákat szórok közéjük, majd megy vissza további párolódásra és sülésre.
Amikorra ropogós pirosra sültek a szárnyak, addigra a zöldség is kellően átpárolódik és átveszi a sült fűszeres hús zamatát.
Lehet tálalni.  
Nagyon finom, ízletes és könnyű ebéd.



Itt még az elősütött hús a fagyott zöldségágyon....


Közben elkészítem a vajas krumplipürét....
A felkockázott krumplit sós vízben puhára főzöm, leszűröm, áttöröm, hozzádobom a 5 dkg vajat, lefedve hagyom, hogy beleolvadjon, majd 5 perc elteltével simára, könnyűre kavarom egy kis langyos tejjel lazítva.
Úgy szeretem, ha nagyon vajas, nagyon krémes, nagyon könnyű és lazaszerkezetű.


Itt már megsülve, tálalásra készen....


A vajban párolt zöldségkeverék....




2014. január 15., szerda

Rétes.... mert mindig szezonja van....


Mindjárt itt a hétvége, érdemes rétest sütni....annyira, de annyira finom.....
Itt most háromféle töltelékkel, de mindenki azzal töltheti amivel csak szereti...


Almás-mákos 


Rétes  részletes receptleírás  itt


Meggyes-túrós ....
Málnás túrós ....
Meggyes-mákos 




csak Meggyes




2014. január 14., kedd

Továbbra is az egyszerűség jegyében.... Zöldségleves májgombócokkal és krumplis tészta...


Tartom, hogy nem eszünk húsos ételt, csak hétvégén.
És jólesik, egyáltalán nincs hiányérzetem, sőt valami különösen finomak ezek az egyszerű ételek.



Zöldségleves májgombócokkal
Receptleírás itt  a leveshez
a recepthez képest annyi a változás, hogy ott kiskockatésztával szerepel, itt és most:

Májgombóccal
4-5 db szép csirkemáj elkaparva, egészen apróra vagdalva
1 db kisebb vöröshagyma apróra vágva
1 ek. zsiradék, olaj vagy kacsazsír
só, bors, majoranna
1 tojás
zsemlemorzsa amennyit felvesz

A zsiradékon a hagymát kissé megdinszteltem, majd levettem a tűzről és hozzákevertem a májat, a fűszereket, a tojást és annyi zsemlemorzsát, hogy nem kemény, nem lágy, formázható masszát kapjak.
Kis, diónyi gombóckákat kerekítettem vizes tenyérrel és a majdnem kész levesbe rakosgattam.
10 perc főzés elegendő, ezalatt tökéletesen átfő az összes gombóc.
Érdemes egyszerre többet készíteni - most hétvégén ezt csináltam pontosan, a töltött csirkéhez kissé sok volt a fél kg csirkemáj, így amíg a vasárnapi ebéd készült, meglettek ezek a helyes kis gombóckák is - nagyon jól fagyasztható, amikor minden gombóc kész, olajozott tányérra helyeztem, ment a fagyasztóba, majd egy-két óra múlva, amikor eszembe jutott, egy zacskóba szórtam az összeset és visszatettem megint a fagyasztóba, így könnyebb tárolni és kész is a bármikor elővehető finom levesbetét.





Krumplis tészta
Részletes receptleírás  itt




2014. január 11., szombat

Új kedvencem .... egy gyümölcs....



POMELO
egy citrusféle....

Elég nagy, a citromok és az egy szem grapefruit mellett a képen ez jól látható, gömb alakú, kis hálóban kapható a nagyobb hiper-szuperekben, a héját le kell hámozni, pont mint a narancsét vagy bármelyik citrusfajtáét, de itt az alatta lévő fehér hártyát is le kell szedni a húsáról, viszonylag egyszerűen le is jön, nem folyik a leve szanaszét, egy ekkora gömbnyiből egy leveses tányérnyi adag lesz.
Jó, amíg megpucolom evésre készre, az negyedóra, nem azért mert nehéz, hanem mert nagy a gyümölcs.
Az íze nagyon kellemes, édes, citrusos, nem fanyar, nem savanyú, nem keserű, mint a grapefruit, pont annyi leve van csak, amennyi  a szájban érvényesül, amikor bekap az ember egy falatot, együltő helyemben meg tudok enni egy egész tányérnyit.
Valósággal beleszerelmesedtem, hármasával, négyesével vesszük.
Mindenkinek ajánlom a figyelmébe, nagyon-nagyon finom !!!!




2014. január 10., péntek

Könnyű kis reggeli....



Fügelekváros vajas kalács egy jó nagy bögre hideg tejjel.
Vajas pirítósra kenve is isteni.
Csodás reggeli.
Utána még jöhet egy alma vagy egy banán és ebédig, ami nálunk általában 2-3, de van, hogy 4 óra tájban szokott lenni, már kibírható az élet.
Magát a fügét, mint gyümölcsöt nem szeretem annyira, na jó ha van akkor megeszem, nem sokat egyet-kettőt, és vége is.
Aszalva télen nagyon szeretem, olvasás vagy tévézés közben észrevétlenül egy egész csomaggal is meg tudok enni, ami persze a kilóimnak, no meg a vércukorszintemnek nem tesz jót, de kit érdekel ez néha.
Olykor megengedek magamnak ilyesmit.
Viszont a fügelekvárt azt egyenesen imádom, ölni tudnék érte.
Néha lehet kapni, amikor olasz hetek vannak itt-ott, igazi finom, olasz bio fügelekvárt, na akkor beszerzek pár üveggel, őrizgetem, dugdosom és időnként csemegézem belőle így, mint ma reggel is.