Az alábbi linken található receptjeimmel talán tudok segíteni ötletekkel, mit is főzzünk-süssünk a húsvéti napokra, hátha valaki épp itt kap gusztust valamire, elkészíti és ízleni fog neki és a családjának. Na erre lennék igazán büszke.
Jó böngészést kívánok.
Az ecet univerzális termék a háztartásban: használhatjuk ételízesítésre, vízkő eltávolítására, de darázscsípés enyhítésére is. Sokféle formája létezik, az egyik legértékesebb az almaecet, melynek egészségre gyakorolt jótékony hatásai rendkívüliek.
Az almaecet valódi csodaszer
Az ecet savanykás, kissé csípős ízét nem mindenki kedveli. A háztartásokban leggyakrabban előforduló 10 és 20 százalékos ecetsavak mellett azonban léteznek lágyabb, kellemesebb aromájú ecetfajták is, melyek rendszeres fogyasztása egészségünkre gyakorolt pozitív hatásuknak köszönhetően kifejezetten javasolt. Ilyen ecetfajta az almaecet is, melyet nem csak az ételek ízesítésére, de egészségünk megőrzése érdekében, valamint a szépségápolásban is használhatunk. Ismerjük meg hogyan!
Az almaecet tényleg igazi életelixír
Alkoholból ecet
Az ecet alkoholtartalmú folyadékok, például bor, sör, pálinka erjesztésével keletkezik. Az alkohol, nyitott edényben tárolva és levegővel érintkezve egy idő után megsavanyodik és ecetes lesz, amelyért az ecetsav-baktériumok a felelősek. Ezen baktériumok hatására az etil-alkohol ecetsavvá oxidálódik, és létrejön az ecet.
Ma a kereskedelemben kaphatók erjesztéses ecetek, de kémiai úton is állítanak elő. Több fajtája is létezik, így például a balzsamecet, a rizsecet, a borecet, valamint a különféle gyümölcsborecetek, melyek közül a legismertebb az almaecet. Gyümölcsborecetet készítenek még őszibarackból, meggyből és eperből is.
Savas, de lúgosít
Bár az almaecet a citromhoz hasonlóan savas kémhatású, fogyasztása mégis lúgosítja a szervezetet, ugyanis olyan anyagokat tartalmaz, melyek segítik a savak lebomlását, és a lúgok termelődését. A legjobb lúgosító hatás érdekében mindig üres gyomorra igyuk.
Az almaecet igazi életelixír
Az almaecet az alma erjedése során létrejövő almabor további fermentálásával jön létre, és igen alacsony, 5 százalék savtartalmú (nagy részét víz alkotja). Már őseink korában is előszeretettel alkalmazták, hiszen sokféle értékes tápanyagot (kalcium, kálium, magnézium, nátrium, foszfor, szilícium, vas, aminosavak, enzimek, pektin, A- és C- vitamin, béta-karotin) tartalmaz, és egészségünkre gyakorolt jótékony hatásai kiemelkedőek.
Magas rosttartalmának köszönhetően enyhíti a gyomor- és emésztési problémákat, ugyanakkor csökkenti a szervezet koleszterinszintjét, antioxidáns-tartalmának köszönhetően pedig a szív- és érrendszeri, valamint daganatos betegségek megelőzésében is fontos a szerepe. Használhatjuk magas vérnyomás, asztma, valamint ízületi gyulladások és migrén kezelésére is. Remek fertőtlenítőszer, gomba- és baktériumölő, ennek köszönhetően Candida diétában is alkalmazható. A szervezetet frissítő hatása miatt fiatalítószerként is emlegetik.
Az almaecet segíti a fogyókúrát is
Az almaecetfogyókúraesetén is kiválóan alkalmazható, hiszen felgyorsítja az anyagcserét, segíti az emésztést, vízhajtó, méregtelenítő és étvágycsökkentő hatású, és gátolja a zsírok lerakódását. Hosszú távon fejti ki jótékony hatását, így a többletsúly fokozatosan adható le. Étkezés előtt 10-15 perccel egy evőkanál almaecetet keverjünk el 3 dl vízben, és igyuk meg. Ha valakinek érzékeny a gyomra, vagy gyomorfekélye van, inkább ne kísérletezzen vele. Az almaecet szépségünk megőrzésében is segít
Bőr- és hajápolás almaecettel
Az almaecet szépségünk megőrzésében is nagy segítségünkre lehet. Az ecetvizes fürdő feszessé varázsolja a bőrt, hámlasztó hatású, valamint tisztítja és illatosítja a bőrt. Egy kád vízhez 200 ml ecetet adjunk, valamint egy pohár tejszínt is, hogy bőrünk igazán bársonyos legyen. Nagy hasznát vehetjük a hajápolásban is. Az ecetes öblítés selymessé, lazává és fényessé varázsolja a hajat. 4-5 evőkanál almaecetet kenjünk szét a hajunkon, majd öblítsük le.
+1 recept
A konyhában használhatjuk különböző ételek ízesítésére, remekül harmonizál a salátákkal, szárnyas ételekkel és pácolt halakkal, de befőttekhez és italokhoz is jól illik. A hazánkban is népszerű chutney egyik fontos alapanyaga, lássunk hát egy igazi nyári receptet hozzá, amelyet a grillpartik alkalmával fel is használhatunk.
Tegyük a körtét, a vöröshagymát, a cukrot, valamint az áfonyát egy lábosba és lassú tűzön kezdjük el főzni, majd adjuk hozzá a sót, a fűszereket, a fokhagymát és az ecetet. Szép lassan főzzük addig, amíg besűrűsödik. Ez kb. 1 - 1, 5 órát vesz igénybe. Ezután öntsük meleg, sterilizált üvegekbe, szorosan csavarjuk rá a tetőt és fejre állítva hűtsük ki.
Savanyú, de egészséges
A konyhánk egyik leghétköznapibb tartozéka is szolgálhat meglepetésekkel: érdemes többet megtudni az ecetről, pontosabban a változatos eredetű, ízű, minőségű ecetkülönlegességekről.
Olyan jó volt végignézni, végigjárni, még így is kopottan, elhasználtan.
Remélem egyszer valaki megveszi és áldoz rá rengeteg pénzt, restauráltatja ezt a csodálatos épületet, mert hogy műemlékvédelem alatt áll, és újra régi fényében mutatkozik majd.
Nagyon szerettem itt dolgozni - nem csak én, az összes kolléga - még a szobám is fényképen van, ahol évtizedeken át ültem és dolgoztam... amikor már Utazási Irodai székház volt :-)
A kezdete, az igazi fénykora a Horthy korszakba nyúlik vissza, a háború előtti időszakra, amikor Magyarországnak még volt tengere és volt tengerhajózása... Az ötvenes évek végétől pedig az Express Utazási Iroda székháza volt egészen a megszüntetéséig.
Lebbencsleves... az egyik kedvenc levesem, nem tudják elrontani, menzai viszonyok között is jól főzik, soha nem csalódom.
Rakott káposzta... hogy finoman fogalmazzak, ettem már sokkal jobb rakott káposztát, nem volt ízes, meg szerintem nem is sütötték igazán össze, de főleg a fűszerezés hiányzott... olyan volt, mintha csak félkézzel dobták volna össze a megpárolt hozzávalókat és 5 percre bedobták a sütőbe, míg a tejföl a tetején színt kap.
Katu hétvégi ajándéka... hogy tavaszi látvány és illat legyen körülöttem.
Hetek óta árválkodott öt szem narancs meg egy citrom egy tálban itt a szemem előtt, rá se hederítettem, ugyanis annyi narancsot ettem ezen a télen, hogy talán soha ennyit még eddig semmikor és így a tél végére már meguntam.
Tegnap pattant ki az ötlet, hogy csak nem fogom kidobni, hanem be kéne főzni.
Na tegnap este alaposan megsikáltam mindet forró víz alatt, majd egy éjszakára ott hagytam tiszta hideg vízben ázni. Ma reggel aztán leöntöntöttem a vizet róluk, kicsit megszárogattam, majd kezdtem feldarabolni és meglepetésemre kiderült, hogy vérnarancsokról van szó, kívülről ez nem látszott egyiken sem. Szóval feldaraboltam mindet héjával együtt viszonylag apróra és rögtön egy lábasba szórtam a keletkezett levükkel együtt, ugyanis a másik meglepetés az volt, hogy rendkívül levesesek, holott én azt hittem, hogy inkább már aszottak, majdnem le is állítottam a projektet, mert olyan finom édes volt az összes leve és húsa, hogy hajszál híján megettem. De aztán megtartóztattam magam és folytattam.
Amikor kész lettem ráöntöttem cukrot, átkevertem és ment a tűzre rotyogni.
Valami csodálatos pirosas színe volt az egésznek, nagyon tetszett.
Amikor úgy éreztem kellő ideig forraltam rászórtam egy dzsemfix extrát, jól elkevertem benne és a tasakon megadottak szerinti ideig főztem még, végül a kimosott tiszta üvegbe azonnal forrón beletöltöttem. Két üveget mostam ki a biztonság kedvéért, de csak egy lett tele, lezártam és rögtön fejreállítottam 10 percre, majd vissza, bebugyoláltam tiszta konyharuhákba és hagytam dunsztolódni, amíg kihűlt.
Isteni lesz vajaskenyérre, tejbegrízre-rizsre, különféle sütikhez, szóval amihez csak megkívánom.
Paradicsomleves... végre, és nagyon finom, nagyon paradicsomos, édes, és betűtészta van benne, szeretem. Lehetne többször is.
Sült Pulykamellszelet petrezselymes krumplival... olyan amilyennek lennie kell, finom volt.
Mongol saláta... miért épp mongol, ki tudja, sima káposztasaláta reszelt sárgarépával, finom.
A héten már nincs több ebédkiszállítás, jön a hosszú hétvége, mindenféle finomságot tervezek készíteni, itt lesznek a gyerekeim is, lesz töltöttkáposzta csak úgy, lesz karajcsontos húsleves, lesz cigánypecsenye, lesz rizseshús salátával, és lesz sült pecsenyekacsa párolt káposztával... és tervezek még egy adag meggyes piskótát vagy pitét /nem mindegy, más-más/ sütni.
Mindenkinek jó pihenést, és csak remélni merem, hogy a beígért havazás nem lesz.
Karfiolfőzelék húsgombócokkal... Most ettem életemben először karfiolból főzeléket és azt kell mondjam, nagyon finom !!! Nem is gondoltam volna. Finom ízes volt, tejszínes, a húsgombócok is nagyon jól fűszerezve, szóval ízlett és meg is ettem mind.
A tojásfehérjéket nagyon kemény habbá verem, hozzászórom a cukrot, majd egyenként a sárgájákat, közben egyfolytában keverem a kézi robottal, míg egynemű lesz a hab, majd már fakanállal óvatosan belekeverem a sütőporos lisztet.
Vajazott lisztezett 20x27-es tepsibe töltöm a masszát, a lecsöpögtetett meggyet kevés lisztben megforgatom és a süti tetejére dobálom majd megy a 180 fokra előmelegített sütőbe kb. 40 percre, addig egészen biztosan még a közepe is átsül.
A tepsiben hagyom kihűlni, majd porcukrozom és meglehetősen nagy kockákra darabolom.
Vacsorára egy nagy pohár hideg tejjel valami mennyei volt.
A citromos víznek magas a C-vitamin tartalma, de ettől még nem csodaszer
“Kezdd a napot egy pohár citromos vízzel!” Biztos neked is ismerős ez az unos-untalan ismételt tanács. A citromos víz fogyasztásától állítólag nemcsak a kilók olvadnak le, hanem szinte mindenre gyógyírként szolgál, többek között késlelteti az öregedés folyamatát. Túl jól hangzik, hogy igaz legyen, azonban mindez nemcsak trend, hiszen a C-vitamin egészségvédő szerepe vitathatatlan. Egy darab citrom leve pedig a napi C-vitamin szükséglet 30%-át fedezi. Magas C-vitamin tartalma miatt ez az egyszerű frissítő biztosan erősíti az immunrendszert és segíti a vas felszívódását. A megfelelő hidratáltság pedig gondoskodik a szükséges energiáról és az emésztés megfelelő működéséről. Az alábbi 5 tévhitet azonban jobb, ha fenntartással kezeled.
1. tévhit: méregteleníti a szervezetet
A leggyakoribb hiedelem, hogy a citromos víz rendszeres fogyasztásával megszabadulhatsz a szervezetben felhalmozódott méreganyagoktól. A kutatások ezt eddig egyáltalán nem támasztották alá. Csupán annyit állapítottak meg, hogy C-vitamin tartalma miatt egészségesebb, mint natúr ásványvizet inni. Ráadásul a vese és a máj automatikusan elvégzi a szervezet méregtelenítését, így nincs rá külön szükség.
2. tévhit: segíti a fogyást
A citrom pektint tartalmaz, ugyanazt az oldható rostot, amely az almában is megtalálható. Rosttartalma miatt telít, így segít elkerülni a súlygyarapodást és támogatja az emésztőrendszer munkáját. Azonban kifacsarva már igen kis mennyiségű rostot rejt. A táplálkozási szakértők szerint az elhízás ellen folytatott küzdelemben sokkal hatékonyabb az olyan magas rosttartalmú ételek, mint a zab és a hüvelyesek, fogyasztása. A citromos vizet csak azért ajánlják, mert, ha nem raksz bele cukrot, kiváló alternatívája a cukros üdítőknek és gyümölcsleveknek, amelyekből egy pohárnyi akár egy kisebb étkezés kalóriaértékét is lefedheti. A citromos víz jobban itatja magát, mint a sima, miközben alig tartalmaz kalóriát.
3. tévhit: betegség megelőző hatással rendelkezik
A másik leggyakrabban hangoztatott teória a citromos vízzel kapcsolatban az, hogy lúgosít. A szakértők szerint azonban az ételek pH értéke nincs hatással általános egészségünkre, fogyasztásával nem tudjuk megelőzni az olyan betegségeket, mint például az ízületi gyulladás vagy a rák. A túl sok sav azonban árthat a gyomrodnak és a fogzománcodnak is. A citromos víz rendszeres ivása jelentősen hozzájárulhat a reflux kialakulásához vagy a fogzománc sérüléséhez. A fogorvosok nem győzik hangsúlyozni, hogy citromos víz után nem szabad közvetlenül fogat mosni, csak sima vízzel öblögetni.
4. tévhit: felpörgeti az anyagcserét
A közhiedelem szerint már egy pohár, éhgyomorra elfogyasztott citromos víz képes egész napra felpörgetni az anyagcserét. Ez remekül hangzik, de a kutatások során még ezt sem bizonyították. Bizonyos ételek, mint például a Cayenne-i bors termogén összetevői miatt valóban növelhetik időlegesen az anyagcserét, de a citromnál ezt még nem állapították meg. Azonban, ha citrommal több vizet iszol, a hidratáltságnak kétségtelenül érezni fogod a jótékony hatásait. Ez azonban inkább a megnövelt vízfogyasztásnak lesz köszönhető, mintsem a belefacsart citromnak. Már akár fél deci víz elfogyasztása is jelentős mértékben megnöveli az anyagcsere értéket.
Természetesen a citromlé sok antioxidánst tartalmaz, de arra nem képes, hogy megállítsa az időt. C-vitamin tartalma miatt segíti a kollagén termelődést, ahogy más ételek is, amelyek szintén sok aszkorbinsavat rejtenek. A szép bőr és az öregedés látható jeleinek késleltetése érdekében célszerűbb egészséges, kiegyensúlyozott diétát folytatni, amely gazdag gyümölcsökben, zöldségekben, pulykahúsban, lazacban és magvakban. A tápanyagban dús étkezés ugyanis hozzájárul a kollagén termelődéshez és fenntartásához.
Erőleves zöldségesen... mondhatnak amit akarnak ez ugyanolyan zöldségleves volt, mint a többi. Méghogy erőleves, a csudákat.
Székelykáposzta kolbászos és húsos is... tanúsítom, hogy volt benne hús is, csak alul, evés közben megtaláltam, meg még kolbász is, és tejfölös is, és jóízű is volt. Meg is ettem az utolsó csöppig.
Finom puha, friss teljeskiőrlésű kenyeret hoztak mellé. /Mindig ilyen kenyeret hoznak amikor olyan étel van, nagyon finom./
Az én székelykáposztám csak marhahússal készül, a végére minimális leve van, inkább sűrű szaft van alatta, kolbász soha nincs benne, és csak tálaláskor tejfölözzük. De nem állítom, hogy másképp készítve nem lehet finom, sőt, mint például ma is, a menzai is, sertéshússal és kolbászkarikákkal, tejfölösen és bővebb lére eresztve.
Meggyleves... imádom a menzai gyümölcsleveseket, bármilyen gyümölcsből készüljön is, nagyon finom. Persze, hogy mind megettem az utolsó cseppig és meggyszemig.
Csirkemell rántva rizzsel uborkával... jó volt, ez elronthatatlan.
Kivételesen holnap is hoznak ebédet, mivel munkanap van.
Zöldségleves... már megint, nem mondom megehető, sőt, finom is, csak túl sűrűn van. Úgy ennék többször csontlevest cérnametélttel, vagy például karalábé, vagy karfiol/brokkoli levest darabosan, nem krémként, de még a sima köménymagos rántottlevest is többször megenném, vagy édes paradicsomlevest betütésztával. Ezek bezzeg ritkábban vannak.
Babfőzelék sült virslivel... szeretem és itt is finoman készítik, meg is ettem mind. A virsli is jóízű és roppanós volt, pedig féltem tőle, hogy valami olcsó ízetlen, szójás vacak, bár akkor sincs baj, megy Falat vacsorájához.
Fokhagymakrémleves pirított zsömlekockákkal... nagyon finom volt, kellemes ízű, és állagú leves, elbírtam volna benne több fokhagymát, de nyilván a gyermekek miatt nem lehet annyira, mert nem ennék meg a kis buták.
Tarhonyás hús céklával... ízlett, jó volt, ízes volt, bőven volt benne hús is.
Konyhai pályafutásomat bukdácsolva kezdtem (ki nem?) - de az eltelt évek során a finom ételek szeretete szenvedélyes szakácsnőt varázsolt belőlem.
Évek óta olvasom mások gasztroblogjait, gyűjtöm a szakácskönyveket, recepteket, kezdve a nagymamám felbecsülhetetlen értékű, saját kézzel írott szakácskönyvével. Mondanom sem kell, hogy a rengeteg recept közül számosat kipróbáltam, több-kevesebb sikerrel, aztán egy éjszaka azt álmodtam, hogy saját blogom van, így első dolgom volt egy szép napon (a napi bevásárlás után), hogy tényleg létrehozzak egyet, ahol elsősorban örökül hagyom minden főzési-sütési tudományomat a gyermekeimnek, valamint másokkal is megoszthatom a legjobb családi receptjeimet!
Az én receptjeim egyszerűek,tipikusan magyaros jellegűek, egy budapesti háziasszony receptjei, aki a családját próbálja jól tartani minden nap, a lehetőségeihez mérten, és ez még örömöt is okoz neki.
Az oldalamon reklám nincs, tisztán kedvtelésből űzöm szenvedélyesen az oldal fenntartását, anyagi hasznom nincs belőle.
... Szívesen látok mindenkit az Anikó Boros Pálné facebook oldalamon is... ahol még többet megtudhattok rólam... már akit érdekel :-)